Vyšetřování ukazuje, že při nouzovém přistání na silnici zřejmě chyboval pilot

Brno – Vyšetřování pomalu objasňuje, proč muselo o víkendu na okraji Brna přistát malé letadlo přímo na rušnou silnici. Francouzští piloti směřovali z Německa do Maďarska, zhruba nad Pardubicemi ale zjistili, že mají technické problémy, začali se proto radit s inpektory letového provozu. Ti jim poradili přistát na pardubickém vojenském letišti – to je však odmítlo a na brněnské letiště už zase kvůli nedostatku benzinu nedoletěli. Podle vyšetřování ale zřejmě chybu udělali piloti.

Když se totiž domlouvali s dispečinkem pardubického letiště, tak jen požádali o přistání – neřekli už ale, že mají problém. Sám Philippe Kissel, který letadlo řídil, ovšem věc vidí jinak: „Přeletěli jsme v Pardubicích nad letištěm, vůbec jsme ho ale neviděli. Řekli nám, že je zavřené.“ 

Na brněnské letiště už pak letoun nedoletěl, v neděli večer musel nouzově přistát přímo na rušnou silnici mezi Brnem a Svitavami. Oba piloti zvládli přistání až neuvěřitelně, v místě je totiž zvlněný terén, který je pro noční přistání skoro nepoužitelný, navíc všude kolem silnice je zástavba. „Kdybychom přistáli ve volné krajině, byli bychom oba mrtví. Všude byla hrozná tma, silnice byla jedinou variantou k přistání,“ uvedl pilot Philippe Kissel. 

Pilot se navíc při přistání trefil mezi dvě auta, přitom poničil jen veřejné osvětlení a ulomil křídlo. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Poškozený letoun teď stojí na brněnském letišti, kde ho ještě několik týdnů bude zkoumat letová inspekce.