Festival Mezipatra zastavil v ostravském mezipatře

Ostrava - Přehlídka filmů a výstav Festival Mezipatra se přesounul do slezské metropole. Přehlídka nese podtitul queer a klade si za cíl osvobodit vnímání lidí od tradičního dělení sexuálních a genderových identit. Queer zahrnuje nejen gaye a lesby, ale i bisexuály, transgender lidi a nekonformní heterosexuály, kterým jsou tradiční kategorie těsné. Největšími taháky letošního 11. ročníku jsou filmy Kvílení a Imaginární lásky, které po skončení festivalu vstoupí do českých kin. Tématem letošních Mezipater je vysoké umění, podle pořadatelů má akce bořit stereotypy o homosexuálech, bisexuálech a lidech s nevyhraněnou sexuální orientací.

Ostravskou část přehlídky zahájilo představení nového kalendáře fotografa Petra Kišky a výtvarníka Jakuba Gajdošíka s názvem Skrytý příběh Ostravy. „Jsou to fotografie Ostravy, kde je dost atraktivních a poutavých míst, a já se snažil na některé upozornit. Myslím si, že některá témata jsou alarmující, jako třeba, že se nám hroutí textilie nebo že nám chátrají jatka a podobně,“ uvedl fotograf Kiška.

Petr Kiška - fotografie

Petr Kiška se narodil 25.10.1985 a svou zálibu ve fotografování objevil v 19ti letech. Studoval na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Spolupracoval například na výstavě Neonacismus a Komunismus, která byla k vidění v září 2009 v Plzni ve Velké Synagoze.


Jakub Gajdošík - ilustrace

Jakub Gajdošík se narodil 31.1.1988 a vystudoval ilustraci na Střední umělecké škole v Ostravě , dále studoval animaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a nyní studuje volnou malbu na Akademii výtvarných umění v Praze.

Ostravské festivalové ozvěny potrvají do soboty 20. listopadu, promítat se bude také v Minikino Kavárně. 

Mezipatra letos nabízejí 72 filmů. Kromě snímků jako A Single Man nebo I Love You Phillip Morris, které se už v českých kinech hrály, se na festivalu mohou čeští diváci poprvé blíže seznámit s tvorbou americké „pionýrky lesbického videoartu“ Barbary Hammerové nebo s dílem britského choreografa Matthewa Bourna, v jehož verzi slavného baletu Louskáček vystupují mužští tanečníci v baletních sukénkách.

Ve čtvrtek 18. listopadu odstartují Mezipatra v Plzni filmem Go-go kluci a kočky odvedle. Festival bude hostit Měšťanská beseda, obyvatelé Plzně se mohou přijít podívat také třeba na scénické čtení hry Shopping and Fucking čelného představitele britského cool dramatu Marka Ravenhilla.

Olomouc tento týden v rámci festivalu nabídne kromě filmů s queer tematikou také třeba koncert operního pěvce Josefa Škarky, při němž se budou zpívat a recitovat díla klasických autorů, třeba Petra Iljiče Čajkovského, Charlese Baudelaira nebo Leonarda Bernsteina, v jejichž díle se odrazila menšinová homosexuální orientace.