ČT: Ze zmanipulovaní veřejné zakázky v Ostravě byl obviněn další úředník

Ostrava – Kauza údajně zmanipulované veřejné zakázky na rekonstrukci domu v Ostravě má třetího obviněného. Česká televize zjistila, že jde o úředníka investičního odboru Vladimíra Sýkoru. On sám se k případu vyjádřit nechtěl. Policie ho stíhá na svobodě, ve vazbě ale zůstávají šéfka právního odboru radnice Hana Kalusová a obchodně technický náměstek Bytostavu Poruba Luděk Jahn.

„Já se k tomu obvinění nebudu vyjadřovat, zatím dělám svoji práci,“ řekl Sýkora ČT. Podle informací České televize jsou zadržené osoby podezřelé, že se domlouvali na postupu, díky němuž měl Bytostav získat zakázku za 12 milionů korun. Jakmile však radní zjistili, že se kolem zakázky na rekonstrukci domu objevila podezření, okamžitě ji zrušili. Později ji vypsali znovu a dům v současnosti opravuje nově vybraná firma.

Vedoucí právního oddělení obvinili kriminalisté z pokusu o zneužití  pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, náměstka Bytostavu za to, že jí pomáhal. Oba veškerá obvinění odmítají.

V kauze figuruje i průlomový verdikt Ústavního soudu (ÚS), který zazněl poprvé letos v červnu. Firma Bytostav si stěžovala, že příkaz k prohlídce jejích nebytových prostor vydal státní zástupce, nikoliv soud. ÚS dal firmě za pravdu a příkaz se zpětnou platností zrušil. Důkazy zajištěné na základě zrušeného příkazu ale podle státního zastupitelství stejně neměly vliv na rozhodnutí o zahájení trestního stíhání.