Soud vyřešil další zpochybněné volby

Zlín - Bystřice pod Hostýnem zůstává posledním městem na Kroměřížsku, které dosud nezná složení nového zastupitelstva. Jeden z kandidátů totiž dva týdny před volbami zemřel, a přestože jeho hlasy výsledek voleb neovlivnily, skončila celá věc u soudu. Ten případ prozkoumal a rozhodl, že výsledky voleb platí beze změny. Tím se otevřela možnost jmenovat nové zastupitelstvo obce.

Měsíc po komunálních volbách panuje na radnici v Bystřici pod Hostýnem bezvládí. Po zveřejnění výsledků v polovině října, které směřovaly k ustavení staronové koalice nezávislých kandidátů spolu s občanskými, sociálními a křesťanskými demokraty, se povolební vývoj nečekaně zasekl. Kamil Karafiát, neúspěšný kandidát za hnutí Město lidem, totiž podal návrh na neplatnost voleb. „Myslím si, že došlo k porušení zákona tím, že na kandidátce komunistické strany byl člověk, který byl v době voleb již patnáct dní mrtvý,“ tvrdí Kamil Karafiát. 

Vojtěch Novotný, desítka komunistické kandidátky, tragicky zemřel koncem září v Maďarsku. Obecní úřad to ale nezaregistroval a Novotný ve volbách kandidoval. Zvolen nakonec nebyl, přesto získal bez jednoho rovných sto sedmdesát hlasů. „Úmrtní list přišel na městský úřad až třetího listopadu, tudíž jsme nemohli udělat žádné opatření,“ hájí se dosavadní starosta Zdeněk Pánek. „Komunistická strana by za normálních okolností dostala o sto šedesát devět hlasů méně. Z toho vyplývá, že by nedostala v zastupitelstvu dva mandáty, ale pouze jeden,“ oponuje Kamil Karafiát. 

Někteří kandidáti z jiných stran ale tvrdí, že Karafiát neunesl vlastní prohru a hází proto vítězům voleb klacky pod nohy. Brněnský krajský soud nakonec patovou situaci rozetnul a návrh na neplatnost voleb smetl ze stolu. „Tady nedošlo k žádnému porušení zákona. Osobně jsem počítal s tím, že k zamítavému rozhodnutí dojde,“ dodává Zdeněk Pánek. 

Podle Kamila Karafiáta však člověka, který neexistuje, nelze volit. A v tom spatřuje jádro problému. Přes protesty a prodlevy by mělo být bystřické ustavující zastupitelstvo zvoleno 29. listopadu.

/*json*/{"map":{"lat":49.39964,"lng":17.672476,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.39964,"lng":17.672476,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/