Z Ostravy do Paskova vlakem s jízdenkou na MHD

Ostrava - Při cestě vlakem mezi Ostravou a Paskovem budou platit i šedesátiminutové jízdenky, které mohou cestující dosud použít výhradně jen v autobusech, tramvajích a trolejbusech. V integrované dopravě Moravskoslezského kraje je to průlom. České dráhy totiž dosud neuznávaly jízdenky jiných dopravců.

Obyvatelé Paskova se od poloviny prosince dostanou autobusem přímo na vlakové nádraží. To zatím není možné. Povede tam nová autobusová linka číslo 370. Ta bude mít druhou konečnou na okraji Ostravy, na Dubině, kde mohou cestující přestoupit na tramvaj. Takto vyřešené spojení by mělo být mnoha případech o několik minut rychlejší než dosud. „Já to vnímám jako velice pozitivní změnu co se týče dopravy občanů do obce Paskova, poněvadž o zkvalitnění dopravy jsme se snažili celá léta a teprve teď můžeme říct, že byl učiněn nějaký první krok k tomu, aby byl náš cíl naplněn,“ říká starosta Paskova Petr Baďura.

Ve vlaku mezi Ostravou a Paskovem se budou moci cestující prokázat nejen jízdenkou ČD jako dosud, ale také šedesátiminutovou  jízdenkou ostravského dopravního podniku nebo dopravce, který bude autobus číslo 370 provozovat. Tak zatím mohli jezdit pouze majitelé takzvaných měsíčníků. „Na železnici se to dosud běžně neděje, přesto, že České dráhy jsou do systému zapojeny už od roku 1999. Proto jsme přišli s návrhem, aby se i na českých železnicích zavedla plná integrace,“ uvedl koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

Obec Paskov už u vlakového nádraží vybudovala zastávku. Podle starosty Petra Baďury má ale nové spojení do Ostravy jeden nedostatek. Cestování opačným směrem, tedy do Frýdku-Místku, se podle něj možná zhorší. „Paskov leží v podstatě mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem a lidé jezdí do škol nebo do zaměstnání jak do Ostravy, tak do Frýdku-Místku, takže by to nebylo vhodné,“ říká Petr Baďura. Zástupce společnosti, která integrovanou dopravu v Moravskoslezském kraji koordinuje, se chystají připomínky obyvatel Paskova vyslechnout. Spojení obce s Frýdkem-Místkem se pokusí vyřešit tak, jako tomu bude od 12. prosince směrem na Ostravu.

Grafika
Grafika
Více fotek
  • Grafika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2132/213158.jpg
  • Paskov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2132/213159.jpg