V Ostravě se sešli příznivci jógy

Ostrava - V Ostravě se vůbec poprvé uskutečnil festival jógy pod názvem Yogic 2010 a byl o něj zájem. Ve sportovním centru Tělovýchovné jednoty Mittal se sešlo více než sto padesát vyznavačů této aktivní meditace z celé České republiky, ale také ze Slovenska.

V Ostravě se sešli kromě příznivců jógy také vynikající lektoři, kteří se zasloužili o popularizaci této formy meditace v České republice. Hned ve dvou sálech bylo možno vyzkoušet si několik různých odvětví jógy. Návštěvníci narazili jak na cvičení ve spíše tradičním duchu odpočinku mysli, tak i na dynamickou metodu, která má v sobě prvky fitness.

„U tradičních forem jógy se klade větší důraz na ten duchovní rozměr a pracuje se tam více s energií v těle, u těch dynamických forem se klade důraz i na rozvoj těla. Tyto formy jsou poměrně fyzicky náročné,“ vysvětluje pořadatelka akce Sylva Mihulová. V České republice je jóga velmi oblíbená. Důvod je zřejmý, v dnešní době plné stresů touží lidé potom, na chvíli se zastavit a meditovat.

Podle organizátorů festivalu Yogic 2010 by jóga byla vhodná i pro přípravu vrcholových sportovců. „Hlavně v té psychické přípravě, pomohla by naučit se lépe se koncentrovat na výkon v určitý okamžik. Další výhodou jógy je, že umí výborně protahovat tělo, takže i to protažení a jakási kompenzace svalových disbalancí jsou pro všechny sportovce velmi přínosné,“ myslí si Sylva Mihulová.

Mnozí sportovci jógu v přípravě také využívají, jsou discipliny, které jsou s meditací úzce spjaty - například v poslední době stále populárnější nádechové potápění neboli freediving. Mnoho freediverů je zároveň zkušenými jogíny a právě umění meditovat jim umožní vydržet pod vodou na jeden nádech i osm nebo devět minut.

Festival jógy v Ostravě
Festival jógy v Ostravě
Více fotek
  • Festival jógy v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216782.jpg
  • Festival jógy v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216783.jpg
  • Festival jógy v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216784.jpg