Lidé v Bystřici se kvůli stavbě silnice nechtějí vzdát svého domova

Bystřice - Výkup pozemků pro stavbu nového hlavního tahu na Slovensko vázne. V Bystřici na Frýdecko-Místecku se jich Ředitelství silnic a dálnic podařilo získat asi polovinu. S výkupem domů, které stojí silnici v cestě, je to ale horší. Ministerstvo dopravy slibuje, že situaci pomůže řešit.

V Bystřici mají stavbaři kvůli nové silnici zbořit 11 rodinných domů. Jeden z nich patří manželům Lorekovým. Patří k lidem, kteří výkup odmítají. Na hledání nového domova nechtějí ani pomyslet. „Jsem na prahu svého života, je mi 76 let, můj zdravotní stav už není dobrý. Manželku dnes také odvezli do Ostravy na onkologii, takže já nevím, co dál,“ říká smutně František Lorek. I přes svůj nesouhlas ale manželé Lorekovi o dům přijdou. Stát ho chce vyvlastnit. „Začátkem příštího roku, v lednu nebo v únoru dostanu rozhodnutí, proti kterému už nemám právo se ani odvolat. Taková je doba. Vím, že ta cesta tu bude dřív nebo později, ale jde mi o to, kdo se o nás postará,“ dodává František Lorek.

V domech určených k demolici bydlí dvacet rodin. S výkupem dosud souhlasili pouze čtyři vlastníci. „Problém je možná v tom, že někteří mají představu o vyšší ceně, druhá polovina je ale skutečně bezradná a neví co dál,“ potvrdil i starosta Bystřice Ladislav Olšar. „Ta situace je skutečně lidsky složitá, proto se tam už delší dobu pohybuje náš pracovník, který se snaží nějakým způsobem vyjednávat a pohnout i těmito složitými případy,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Nová silnice 1/11 nahradí přetížený tah na Slovensko. Ten totiž má pouze dva jízdní pruhy a jeho kapacita už současnému provozu dávno nestačí. Připravovaný úsek mezi Oldřichovicemi a Bystřicí bude dlouhý sedm kilometrů. Má stát čtyři miliardy korun. „Tato silnice je hlavní prioritou ministerstva dopravy, takže nejsme limitováni finančními prostředky. Je to jedna z mála staveb, kde nás peníze netlačí,“ dodal mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský. Ředitelství silnic a dálnic chce získat všechny potřebné pozemky ještě před koncem příštího roku – tak, aby na jaře 2012 mohlo zahájit stavbu silnice.

Dům manželů Lorekových
Dům manželů Lorekových
Více fotek
  • Dům manželů Lorekových autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2195/219464.jpg
  • grafika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2195/219465.jpg