Bez Františka z Assisi bychom betlémy neměli

Ostrava - Betlémy k vánočním tradicím neodmyslitelně patří. Bez nich by se české Vánoce neobešly. Málokdo ale tuší, že ten úplně první betlém vznikl díky svatému Františkovi z Assisi v italském Grecciu už před osmi sty lety. V Ostravě si dnes tuto událost připomněli děti, ochotníci a herci Národního divadla moravskoslezského vánoční zpěvohrou.

Příběhy svatého Františka a jeho družiny si lidé v ostravském kostele svatého Václava připomínají již šestým rokem po sobě. Představení Jesličky svatého Františka vypráví o tom, jak a proč vznikla tradice vánočních betlémů a půlnoční mše.

Rodinné představení pobaví i poučí

Autor hry Pavel Helebrand:

„Hrají v tom taky děti, hrají v tom děvčata, hrají v tom muži, je to rodinné představení. František bojuje s ďáblem - je to taková vánoční hra. Když jim ďábel sní písmena z Písma svatého, tak oni si potom postaví jesličky.“

„Ono to zní jako fráze, ale ten člověk dokázal proměnit každou nepřízeň ve srandu, v něco pozitivního,“ tvrdí představitel Františka z Assisi Petr Sýkora. S ďáblem si nakonec svatý František poradil. Porazil ho a jeho přání se mu vyplnilo. Podařilo se mu ukázat lidem, jak to vypadalo při narození Ježíška v Betlémě.

„Podle legendy se říká, že taková dřevěná figurka, kterou František měl, tam v jeho rukou opravdu ožila. Takže na konci té hry vždycky přicházejí rodiče s novorozeňátkem a vkládají ho do jeslí,“ dodává Helebrand.

Všechna čtyři představení ocenili diváci bouřlivým aplausem i letos. Je tedy více než pravděpodobné, že se hra příští rok do kostela svatého Václava opět vrátí.