Starostové z Bruntálska se bojí o své úřady práce

Bruntálsko - Úřady práce dostanou letos od státu méně peněz na obecně prospěšné práce. Obce budou navíc muset minimální mzdu doplácet ze svého rozpočtu, na to ale nemají peníze. Starostové z Bruntálska se navíc obávají, že ministerstvo práce a sociálních věcí zruší pobočky úřadů práce a lidé budou muset dojíždět až do Krnova. Podle ministerstva ale rušení těchto detašovaných pracovišť zatím nehrozí.

Úřad práce v Bruntále může letos zaplatit pouze 350 míst pro veřejně prospěšné práce. Loni to přitom bylo 540. Oproti minulému roku budou obce navíc muset mzdu dotovat ze svého rozpočtu. Podle starostů nezaměstnanost, která je na Bruntálsku druhá nejvyšší v republice, ještě stoupne. „Snižujeme ten příspěvek na jedno pracovní místo měsíčně z 10 800 na 9 000 korun,“ potvrdil ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. „To se odrazí v těch chudých obecních rozpočtech, prostředky na tato místa nebudeme mít a pracovníků přijmeme zhruba jednu třetinu. Dvě třetiny těchto lidí zůstanou opět v péči sociálních odborů a na sociálních dávkách,“ upozorňuje na důsledky starosta Osoblahy Václav Kalda.

„Budou znovu zatěžovat celý sociální systém a navíc ztratí to nejdůležitější, a to jsou pracovní návyky,“ dodává vedoucí Mikroregionu Sdružení obcí Osoblažska Martina Jalamasová. Úřady práce mají zatím finanční prostředky na veřejně prospěšné práce pouze na první pololetí. „Druhá polovina roku se bude odvíjet podle toho, jak se podaří připravit další projekty,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. Starostové se také obávají, aby ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci restrukturalizace jejich pobočky v některých obcích nezrušilo.

„Ministerstvo nehodlá rušit detašovaná pracoviště úřadu práce,“ uklidňuje tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Například v Osoblaze dotoval úřad práce velký počet pracovních míst. To už od letošního roku nebude možné. Podle starostů by se měl stát zabývat speciálně příhraničními regiony bývalých Sudet, které se potýkají s velkou nezaměstnaností. „Obce budou muset doplácet více prostředků na tvorbu pracovních míst, a tím pádem nebudou zbývat peníze na projekty mikroregionu, kterými se snažíme třeba přitáhnout turisty,“ bojí se vedoucí Mikroregionu Sdružení obcí Osoblažska Martina Jalamasová. Starosta Osoblahy teď plánuje oslovit vedení obcí nejen Bruntálska, ale také dalších problematických regionů. Takzvanou Výzvu starostů potom společně odešlou vládě a také poslancům a senátorům.