Lidé poškození realitní kanceláří Rekin už většinu svých peněz neuvidí

Ostrava - Více než sto poškozených klientů a chybějících 36 milionů korun. Krajský soud v Ostravě v těchto dnech projednává vytunelování a následný krach realitní kanceláře Rekin. K výslechům teď byli pozváni klienti společnosti, kteří na její podnikání doplatili nejvíce. Většinu svých peněz podle insolvenční správkyně zřejmě už nikdy neuvidí.

Prodat svůj dům chtěl před více než dvěma lety přes realitní kancelář Rekin také pan Jaroslav. Dům už sice nového majitele má. Peníze, za které byl prodán, ale pan Jaroslav nikdy neviděl. „Prodával jsem rodinný domek po otci, přihlásila se ta realitní kancelář Rekin, řekli, že dostaneme peníze, ale nedostali jsme je. Přišel jsem o milion sto tisíc korun,“ stěžuje si klient zkrachovalé RK Rekin Jaroslav Kotala. „Převzali od klientů realitní kanceláře do úschovy prostředky, smluvně se zavázali, že s těmi prostředky zcela konkrétním způsobem naloží. Takto s nimi nenaložili a ty prostředky spotřebovali,“ uvedl státní zástupce Michal Togner.

Podobným způsobem doplatilo na podnikání realitní kanceláře Rekin více než sto klientů. Podle insolvenční správkyně uvidí ze svých peněz maximálně tři procenta. „U jednotlivých poškozených jsou ty škody různé, od desíti tisíc až po miliony korun,“ dodal státní zástupce Michal Togner. Silvie a Pavel Pešátovi – obžalovaní majitelé realitní kanceláře Rekin se k vlastnímu skutku odmítli vyjádřit. K soudu pak přišel jen pan Pešát. Silvie Pešátová požádala o konání hlavního líčení v nepřítomnosti.

Bývalá realitní kancelář Rekin dluží také svým zaměstnancům a obchodním partnerům. Celková částka je tak vyšší než 60 milionů korun. „Co se týče soudního líčení, ve dnech 12. až 19. ledna by mělo být před soudem vyslechnuto asi 40 svědků,“ říká tisková mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Následovat mají výslechy bývalých zaměstnanců a dalších osob, které mají s bývalou RK Rekin nedořešené pohledávky. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí oběma obviněným trest odnětí svobody ve výši pěti až deseti let.

Pavel Pešát u soudu
Pavel Pešát u soudu
Více fotek
  • Pavel Pešát u soudu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2242/224171.jpg
  • Sídlo bývalé RK Rekin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2242/224172.jpg