Další úspory by mohli podle Němečka ředitelé nemocnic najít sami ve svém hospodaření. V úvahu například podle Němečka přichází společná koordinace při nákupu energií a léků. Nemocnice by se navíc měly dohodnout na oborech, které budou preferovat. Další by pak ve prospěch sousedních zařízení omezily. Masivní propouštění se ale neočekává, i když se objeví oddělení, která budou úplně zrušena. Například se počítá se značným omezením plicního oddělení v Opavě. „Částečně se to vyřeší přirozeným úbytkem. Zbytek personálu přesuneme na místa, kde budou potřeba,“ vysvětlil.
Podle prvotních plánů jednotlivých ředitelů z počátku letošního roku letos kraj očekával celkovou ztrátu okolo 190 milionů. I proto vedení kraje jmenovalo do funkce Němečka, který vede státní Fakultní nemocnici Ostrava. „Výhledem bylo katastrofické číslo. Musí nastat stabilizace, zeštíhlení provozů a racionalizace struktury. To je nevyhnutelné,“ řekl.
Podle jeho plánů, které ale teprve předloží krajskému vedení, by nemocnice měly letos ušetřit 50 milionů a jejich kumulovaná ztráta by neměla být vyšší než 70 milionů korun. V příštím roce by ztráta neměla být žádná. Němeček, který je ve funkci dva měsíce, dodal, že nyní objíždí jednotlivé nemocnice a seznamuje se se situací. Jednotlivé kroky, které doporučí kraji a ten zase ředitelům, by se měly realizovat v září.
Moravskoslezský kraj zřizuje celkem osm nemocnic. Bílovecká nemocnice je samostatnou akciovou společností. Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně chce Moravskoslezský kraj pronajmout akciové společnosti Agel. Záměr už schválili krajští zastupitelé. To se ale nelíbí šéfovi ČSSD. Bohuslav Sobotka chce proto ve středu přímo v Novém Jičíně o plánu jednat s moravskoslezským hejtmanem a stranickým kolegou Jaroslavem Palasem. Podle Sobotky záměr nekoresponduje s programovými principy strany. Nemocnice v regionech by podle Sobotky měly být „principiálně spravovány kraji“.
