Olomoucký kraj redukci tříd víceletých gymnázií odložil

Olomouc - Redukce počtu tříd osmiletých gymnázií, kterou zvažuje Olomoucký kraj, se v příštím školním roce neuskuteční. Zrušení jedné své třídy navrhlo pouze olomoucké Gymnázium Hejčín, hejtmanství o dalších případech nerozhodlo. Když navíc ředitel hejčínské školy Evžen Mayer zjistil, že kraj teď žádné další třídy rušit nehodlá, zvažuje, že stáhne i návrh za gymnázium v Hejčíně.

„Redukce tříd je nezbytná, ale pokud to kraj nehodlá regulovat, zachovám se tržně a tříd otevřu více,“ uvedl řeidtel, který po snížení počtu tříd volá dlouhodobě. Podle něj se na víceletá gymnázia dostávají i žáci, kteří na náročné studium nemají schopnosti.

Podle vedoucího odboru školství Miroslava Gajdůška se problémem bude zabývat vedení kraje v koncepčním materiálu, který zastupitelstvo projedná v první půlce příštího roku. „Ve školním roce 2012/2013 bude na gymnáziích zřizovaných Olomouckým krajem otevřeno 16 tříd prim osmiletých gymnázií, na gymnáziích jiných zřizovatelů pak čtyři třídy. Počítáme s tím, že v každé třídě by mělo být zhruba 30 dětí,“ doplnil Gajdůška.

Škol je hodně, studentů málo

Olomoucký kraj zvažuje mírnou redukci tříd osmiletých gymnázií proto, že jejich síť je v regionu poměrně hustá a školáků ubývá. Cílem je udržet víceletá gymnázia jako školy, které jsou určeny skutečně nadaným dětem.

Osmileté studium otevírají téměř všechna gymnázia. Z toho je 14 gymnázií krajských, dvě církevní, tři zřizují města a jedno je soukromé. Zatímco ve větších městech zájem o tyto třídy vysoce převyšuje nabídku, v případě menších měst se více projevuje úbytek školáků.

Olomoucký kraj očekává, že v příštím roce do prim víceletých gymnázií zřizovaných krajem nastoupí devět procent žáků a na gymnáziích jiných zřizovatelů to budou další zhruba dvě procenta dětí. Odborníci přitom považují za optimální stav, kdy by na víceletá gymnázia odcházelo pět až deset procent školáků.