Suchý zákon postihne centrum Olomouce

Olomouc – Kvůli opilcům a žebrákům vyschne centrum Olomouce. Magistrát připravuje vyhlášku, která zakáže ve vyznačeném území popíjet alkohol, současně by měla zamezit také žebrotě. Magistrát chce docílit zlepšení životního prostředí v centru města především s ohledem na mládež. Pokud návrh schválí zastupitelstvo, začne nová protialkoholová vyhláška v Olomouci platit od 1. ledna.

Podle radních si na popíjející a žebrající bezdomovce stěžují obyvatelé i návštěvníci města stále častěji. Dokonce kvůli tomu sepsali petici, kterou podepsaly čtyři stovky lidí. „Chtěli jsme významným způsobem omezit způsob prodeje a konzumaci alkoholu zvláště na těch místech, kde je zvýšený pohyb dětí,“ vysvětlila organizátorka petice Alice Kouřilová.

Zákaz by měl platit v historickém jádru města a také jinde na zastávkách hromadné dopravy, u prodejen potravin, v parcích nebo v okolí kostelů – vždy v okruhu sta metrů. Pít a žebrat by se rovněž nesmělo v okolí škol a dětských hřišť. Podobné vyhlášky přijímají česká města už několik let. V sousedství Olomouce to byl třeba Uničov, který zakázal veřejné pití už před čtyřmi roky.

„Je samozřejmé, že se nikdy nepodaří tento nešvar vymýtit, nicméně po přijetí vyhlášky došlo k podstatnému zlepšení celé situace. Podstatně se omezil výskyt problémových skupin v lokalitách, které vymezuje tato vyhláška,“ shrnul své zkušenosti starosta Uničova Dalibor Horák.

Olomoučtí radní si od vyhlášky podle náměstka primátora Jana Holpucha slibují především to, že policie dostane nástroj, který umožní tuto problematiku účinně řešit. „Pokuta bude v blokovém řízení až tisíc korun, ale začíná to samozřejmě domluvou. To znamená, že se bude jednat o posouzení daného místa, daného času, daného způsobu porušení,“ uvedla mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková.