Hnutí Duha si stěžuje na výstavbu tramvajové trati v Olomouci

Olomouc – Olomoucká pobočka Hnutí Duha protestuje proti plánované výstavbě tramvajové trati, která má vést z centra města na sídliště Nové Sady. Se stížností se hnutí obrátí také do Švýcarska, odkud má město přislíbenou dotaci ve výši 225 milionů korun. Ekologové radnici vyčítají nedostatečné posouzení různých možností výstavby a porušení zákona.

Plánovaná první etapa stavby tramvajové trati a související infrastruktury by měla stát asi 520 milionů Kč. Trať navíc počítá s vybudováním nové křižovatky ve frekventované ulici Velkomoravská. „To by způsobilo zpomalení dopravy na vnitřním silničním okruhu Olomouce. Auta by na křižovatce musela zastavovat, zvýšila by se tam hlučnost. Nejsme proti tramvajové trati, nicméně je potřeba její trasu podrobně vyhodnotit,“ uvedl zástupce hnutí Duha Miroslav Kutal.

Miroslav Kutal, hnutí Duha, Olomouc:

„Stížnost jsme se rozhodli podat proto, že při posuzování vlivu na životní prostředí nebyl dodržen zákon. Naše připomínky byly ignorovány. Nemáme jinou možnost, než na to švýcarskou vládu upozornit. Naší hlavní výhradou je to, že nebyly posuzovány různé varianty vedení tramvajové trati.“


Vedení města kritiku Duhy odmítá. Podle primátora Martina Novotného (ODS) město vždy postupovalo transparentně, v souladu se zákonem a dalšími předpisy. Standardních demokratických nástrojů prý naopak nevyužila olomoucká pobočka Hnutí Duha.

Současné snahy členů hnutí Novotného pobouřily. „O výstavbě trati na jižní sídliště se hovoří půl století. Teď, když po pětiletých přípravách čekáme na poslední povolení a máme téměř na dosah dotaci 225 milionů korun, nám chtějí dvě desítky aktivistů plán zhatit. Nicméně já jsem optimista,“ uvedl primátor.