Údajný člen Toflova gangu Setvák půjde z vazby

Brno - Po třech měsících bude z vazby propuštěn někdejší šéf brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák, který je jedním z devíti obviněných v kauze brněnského Toflova gangu. Setvák by mohl být propuštěn ve čtvrtek a nelze vyloučit, že brzké propuštění z vazby čeká i dalších pět stíhaných.

Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého Vrchního státního zastupitelství zdůraznil, že u Setváka uplyne tříměsíční vazební lhůta. Po ní už není možné tohoto expolicistu dále držet za mřížemi. Podle policejních zdrojů údajně patří k důležitým členům gangu. Původně se o něm hovořilo jako o Setvákovcích. Teprve později získala skupina přezdívku Toflův gang. Jeho členové jsou podezřelí z toho, že vydírali podnikatele.

Ostravský krajský soud dnes rozhodoval v neveřejném zasedání o vazbě tří členů gangu. Zatím ale jeho verdikt není znám. Pokud krajský soud dospěl k závěru, že takzvaná útěková vazba u tří stíhaných už není nutná, celkem pět obviněných by mohlo být propuštěno z vězení na svobodu. Státní zastupitelství se obává toho, že propuštění by se mohli pokusit o útěk.

Policie zatkla celkem devět lidí

V kauze byly dosud dvě vlny zatýkání. Při první bylo zadrženo a skončilo ve vazbě šest lidí, při druhé tři. Současné soudní jednání se týká pouze první skupiny. Jsou v ní bývalí pracovníci brněnské hospodářské kriminálky i policejní inspekce. V dnešním neveřejném zasedání ostravský krajský soud rozhodoval, zda u tří stíhaných je ještě nutná takzvaná útěková vazba. Pokud by dospěl k závěru, že není, mělo by to vliv na celkem pět stíhaných, kteří by mohli žádat své propuštění.

Toflovým gangem je nazývána skupina brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele. Nejprve si vymyslela křivé obvinění z nějakého hospodářského deliktu a zahájila stíhání vytipovaného podnikatele. Následně mu nabídla, že vše zahladí za úplatek. Mohl se pohybovat v rozmezí od 10 000 korun až do milionů. Podle policie vydírali v letech 1998 až 2010. Šéfem skupiny, podezřelé z 30 korupčních kauz, byl prý bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Loni ho v Brně zastřelil neznámý pachatel samopalem.