Vladimír Mišík zahraje v Hlučíně

Zpěvák Vladimír Mišík přijede na Kainarovské dny 2011 do Hlučína uctít památku básníka Josefa Kainara, jehož texty úspěšně zhudebňoval. Básník, dramatik a překladatel v Hlučíně krátce žil a maturoval na tamním gymnáziu.

Kainar prožil v Hlučíně jen jeden rok na přelomu let1937 až 1938. Bylo mu tehdy dvacet let. Bydlel v podnájmu v domě číslo 34 na náměstí. Narodil se v Přerově, tam začal studovat gymnázium, pak přešel do Olomouce. Protože se mu tam nepodařilo ukončit poslední ročník, rozhodl se absolvovat na jiné škole, a to v Hlučíně. Nikdy později se tam nevrátil. Hlučínské gymnázium je po něm řadu let pojmenováno.

Deska Kuře v hodinkách s Mišíkem a skupinou Flamengo, kterou vydal roku 1971 Supraphon, je legendární nejen tím, že patří k nejlepším v české rockové historii, ale také právě díky tomu, že všechny texty, až na jeden, napsal Kainar. Také další album Flamenga Obelisk z roku 1977 je poctou Josefu Kainarovi a skládá se pouze z jeho písní nebo jeho zhudebněných básní.

Koncertem Vladimíra Mišíka s formací Čunderground Kainarovský týden v Hlučíně končí. Koncert je v sobotu 12. listopadu v sedm hodin večer v Červeném kostele u autobusového nádraží.

Kainarovské dny 2011 přiblíží osobnost Josefa Kainara a jeho dílo. V Galerii Café je až do 16. listopadu výstava Josef Kainar a gymnázium. Ostravský literární historik Lukáš Průša měl v Zámeckém klubu přednášku nazvanou Josef Kainar ve vývojových proměnách, v Hlučínském pivovaru bylo čtení z básníkova díla.