V ostravské fakultní nemocnici budou letos operovat už jen akutní případy

Ostrava - Na operační sál se v prosinci dostanou jen akutní případy. Takový vzkaz má pro pacienty ostravská fakultní nemocnice. Na vině jsou podle ní zdravotní pojišťovny. Nemocnice totiž peníze na letošní rok vyčerpá už na konci listopadu. Zatímco VZP přiznává, že letos už nedá ani korunu, zaměstnanecké pojišťovny jsou ochotné vyjednávat.

Praktická lékařka Gabriela Mathaislová má ordinaci nedaleko fakultní nemocnice, kam odesílá i své pacienty. Na začátku týdne ale od lékařky z příjmové ambulance slyšela pro ni šokující zprávu, že od 28. listopadu je stop stav k plánovaným hospitalizacím na tomto neúrazovém oddělení. Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček přiznává - peníze od pojišťoven máme jen do konce listopadu. „Dnes jsem podepisoval dopisy všem čtyřem klíčovým zdravotním pojišťovnám v regionu, jestli mají zájem objednat si péči navíc a zaplatit ji - je to na rozhodnutí zdravotních pojišťoven,“ potvrdil. Nejvíce - téměř půl milionu lidí je v Moravskoslezském kraji u VZP. Její vedení ale pro své klienty příznivý vzkaz nemá. „Plánované výkony budou skutečně přesunuty na příští rok. 200 milionů v našem kraji, které přispíváme na platy lékařů a sestřiček, prostě chybí na úhradu nutné zdravotní péče,“ vysvětluje ředitel VZP Ostrava Aleš Zbožínek.

 

Česká průmyslová má v Moravskoslezském kraji 335 tisíc pojištěnců - s vedením fakultní nemocnice si má k jednomu stolu sednout na konci listopadu. „V konkrétních případech, pokud půjde o poskytnutí péče nad rámec ujednání, budeme s fakultní nemocnicí ještě jednat,“ řekla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. A třetí hráč na trhu pojišťoven - Revírní bratrská pokladna svým 320 tisícům klientů slibuje podobné: „Musíme se dozvědět, o jaké operace se konkrétně jedná, jaká péče bude potřeba a podle toho budeme s nemocnicí jednat a eventuelně navyšovat prostředky,“ slíbil její mluvčí Jan Vomlela. Kolik lidí bude muset nakonec svou operaci odložit na rok 2012, si zatím nikdo netroufá odhadnout - jasněji bude na začátku prosince.