Ani dnes soud nerozhodl, kdo může za zdravotní stav pětileté Elišky

Valašské Meziříčí - Kdo zavinil fatální onemocnění pětileté holčičky? Ani dnes Okresní soud ve Valašském Meziříčí na tuto otázku neodpověděl. Rodina z prodlení při stanovení diagnózy viní nemocnici, totéž dnes řekla i znalkyně. Žalovaná nemocnice ji ale obvinila z podujatosti. Rodina žádá odškodnění 12,5 milionu korun.

V případě existuje jediná jistota, bohužel ta nejhorší. Pětiletá Eliška bude navždy postižená zákeřnou meningoencefalitidou. Otazníky, co se v jejím případě mohlo udělat lépe, dnes objasňovala největší osobnost české pediatrie. Výčet funkcí a doktorátů Hany Hrstkové trval deset minut, přesto advokáti nemocnice její roli v případu zpochybnili. Znalecký posudek si u ní totiž objednal advokát rodičů a jejich spolupráce údajně neproběhla poprvé. „Já jsem paní profesorku viděl dvakrát v životě, dnes potřetí. A viděl jsem ji vždycky u soudu,“ nesouhlasil advokát rodičů Elišky Igor Koutecký. „Paní profesorka vzhledem na tu vznesenou námitku a vzhledem k tomu, že nebyla ustavena znalcem pro toto řízení, byla vyslyšena jako svědek,“ uvedla soudkyně Kateřina Punčochářová.

 

Lékařská kapacita přesto jasně pojmenovala pochybení. To zásadní – lékaři dětského oddělení nemocnice neprovedli lumbální punkci, ta mohla včas ukázat na útok zákeřného viru v těle Elišky.To lékařka řekla do protokolu, nikoliv před kamerou. Uprostřed bitvy právníků jsou rodiče Elišky. Chtějí vědět, jestli lékaři skutečně nezaváhali. Pokud by holčička dostala včas antivirotika, mohla být dnes zdravá. Místo toho je v pěti letech na úrovni půlročního dítěte, vyhlídky na zlepšení jsou minimální. Nový znalecký posudek odsune do pozadí zkoumání čestné rady České lékařské komory. Ta se soudem prakticky nekomunikuje a tak pro soud bude klíčové nové zkoumání, které si objednal. Verdikt by chtěla soudkyně vynést v únoru nebo březnu 2013.