V areálu Letu Kunovice se střílelo, na místě zůstali tři mrtví

Kunovice - V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku se dnes kolem poledne střílelo. Tři lidé při incidentu zahynuli, jedním z nich byl i sám útočník, který měl údajně spáchat sebevraždu. Jedna žena byla s lehkým střelným zraněním na hlavě převezena do nemocnice v Uherském Hradišti. Podle informací České televize by střelcem mohl být Karel Musela, bratr bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely.

Policejní zásah už skončil. Z továrního areálu stále vycházejí zaměstnanci, podle našeho redaktora, pobývajícího na místě, už továrnu opustily stovky lidí. Novináři ale stojí za branou a bezpečnostní agentura se snaží dostat je co nejdál od vrátnice. Zatím se do médií dostávají pouze kusé informace jak od samotných zaměstnanců firmy, tak od mluvčích záchranných složek, které jsou na místě. „Sami ještě příliš mnoho ověřených informací nemáme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. 

Podle dostupných informací se před polednem střílelo v budově ředitelství společnosti. Údajně tam zasedalo vedení podniku, mrtvými jsou prý členové představenstva. Policii upozornili na střelbu zaměstnanci. „Na místo byla přivolána zásahová jednotka z Brna i dva policejní vyjednavači,“ popsala situaci Bartíková. Náměstek krajského ředitele policie Jaroslav Vaněk novinářům řekl, že úmrtí tří osob se nedalo zabránit.

Video Rozhovor s Janou Bartíkovou
video

Rozhovor s Janou Bartíkovou

V Kunovicích zasahovalo nejméně pět posádek zdravotnické záchranné služby, přiletěl i vrtulník z Brna. Situace v podniku byla velmi dramatická. Útočník se v budově, kterou obklíčila speciální zásahová jednotka, zabarikádoval. Mluvčí krajské záchranky Petr Olšan potvrdil, že lékaři se zpočátku ke zraněným asi dvě hodiny vůbec nedostali. Policisté nejprve nevěděli, odkud střelba vyšla, zajistili proto pro jistotu celý areál. Později se zjistilo, kde se střílelo. Zásahová jednotka vstoupila dovnitř, kde našla tři mrtvé osoby. Jedním z nich byl i šestapadesátiletý pachatel. „Jedna žena utrpěla lehká zranění a byla převezena do nemocnice v Uherském Hradišti,“ řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Spekuluje se o tom, že zraněná žena byla členkou vedení firmy, konkrétně se mělo jednat o generální ředitelku společnosti Ilonu Plškovou.

Zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni, továrna celkem zaměstnává 800 lidí. Policisté teď na místě činu začínají s vyšetřováním celé tragédie. Zatím se zdá, že se útočník sám zastřelil. „Tuto informaci musí potvrdit odborná expertíza,“ řekla Bartíková. Policisté nyní ověřují totožnost mrtvých, pátrat budou i po motivu hrůzného činu. 

Údajný pachatel svědčil v jiné kauze 

Karel Musela, pravděpodobný pachatel dnešní střelby, svědčil loni v kauze svého bratra. Pavel Musela si v říjnu 2008 vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným, později byl ale Musela nalezen těžce zraněný. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel a osm žeber. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu, přesto nakonec stanul před soudem. Byl podezřelý z toho, že se svého šéfa a zbrojařského magnáta pokusil ubít. Karel Musela tehdy svědčil proti Novotnému a snažil se přesvědčit soud o tom, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o pokus o vraždu. Soud nakonec Novotného zprostil obvinění.

Zaměstnanci opouštějí areál Aircraft Industries
Zdroj: ČT24