Menší obce si v budoucnu budou samy zajišťovat poštovní služby

Vsetínsko - Odeslat zásilku nebo zaplatit inkaso přímo na obecním úřadě - v Růžďce na Vsetínsku od listopadu běžná věc. Vznikla tam první pošta Partner na Moravě. Projekt, ve kterém obec provozuje poštovní služby namísto České pošty, má v příštích sedmi letech fungovat ve stovkách vesnic po celé republice.

S inkasem poprvé na radnici. Pro Ludmilu Hurtovou příjemná změna. Když chtěla ještě minulý měsíc zaplatit nájem, musela nejdřív na autobus. „Předtím jsme museli zajíždět buď na Bystřičku nebo do Vsetína, autobusem tam a zpátky to bylo tak na půl dne. Jsme rádi, že už to je tady otevřené,“ říká. To obyvatelé Jehnic u Brna mají smůlu. Pošta v obci chybí, je tu jen výdejní místo – v prodejně potravin. Tady končí zásilky, jejichž adresáty nezastihla doručovatelka doma. Tím ale výčet poštovních služeb končí. S podobným výdejním místem se museli donedávna spokojit i v Růžďce. Pak přišla Česká pošta s nabídkou - převezměte naše povinnosti a my vám poskytneme všechny služby. Vedení obce s ultimátem souhlasilo, jiná cesta k plnohodnotné pobočce nevedla. „Obec na to samozřejmě doplácí a i doplácet bude, ale je to služba občanům,“ uvedla starostka Růžďky Ludmila Palátová.

 

Výplata pro slečnu za přepážkou a náklady na provoz – to je nová zátěž pro obecní rozpočet. Česká pošta zaplatí jen část. „Česká pošta chce v tomto projektu postupovat. Celá Evropa funguje na modelu tzv.frančíz, to znamená, že má pár svých poboček a dále má smluvní partnery,“ tvrdí mluvčí České pošty Marta Selicharová. Některé obce však v tomto případě evropské trendy odmítají. Koncem loňského roku navštívili zástupci České pošty postupně Rackovou, Březnici a Lhotu na Zlínsku. A s toutéž nabídkou ani jednou neuspěli. „Obec by ručila za všechno, hrozily by jí obrovské pokuty a Česká pošta by na tom pouze profitovala,“ vysvětluje starosta Březnice Josef Hutěčka. Z nezájmu si však vedení České pošty těžkou hlavu nedělá. Když odmítne radnice, nabídnou spolupráci soukromé osobě, třeba místnímu hostinskému.