Majitel nelegální štěpkovny: Nevyrábím, jen manipuluji

Hodonín – Hluk nepřekračuji a štěpku nevyrábím, jen s ní manipuluji. Tak včera obhájil podnikatel Zdeněk Bábíček fungování svého provozu na zpracování dřeva na okraji Hodonína. Podle pravomocného rozhodnutí přitom areál bývalé cihelny na okraji Hodonína měl být už dávno vyklizený. Zasáhl ale soud.

Česká televize od července o nelegálním provozu natočila šest reportáží. Včera se štáb poprvé dostal přímo do areálu a mohl být při tom, když se Bábíček potkal s největšími odpůrci svého podnikání – manželi Josefem a Editou Diváckými, kteří v okolí výrobny bydlí a dlouhodobě si stěžují na hluk drtičů, nakladačů a štěpkovačů i samotný nelegální provoz.

„Limity jsou dodrženy. Pokud vás to ruší, tak s tím asi už nic nenaděláme. Asi máte citlivější sluch,“ zněla odpověď podnikatele směrem k manželskému páru, kterému noční výroba štěpky doslova nedala spát. Bábíček se zaštiťuje hlukovou studií, která svědčí v jeho prospěch, a také pozitivním stanoviskem hygienické stanice. Debata se stočila i na samotné podnikání.

Nelegální výrobna dřevní štěpky funguje na okraji Hodonína už druhým rokem. Místí si stěžují na hluk, úřady na to, že provoz není zkolaudován. Letos v březnu hodonínský stavební úřad provoz zakázal a společnosti Petra Bio pohrozil udělením půlmilionové pokuty. Krajský stavební úřad v červnu rozhodnutí potvrdil a zpravomocnil. Majitel Zdeněk Bábíček ale přes zákazy a stížnosti lidí z okolí továrny pokračoval ve výrobě a soud mu v září takový postup dočasně posvětil.


„Vy tam máte drť a děláte z toho štěpku, to je výroba podle mě,“ uvedla Edita Divácká. „My tu větší štěpku zmanipulujeme na tu menší, to není žádná výroba,“ hájil se Bábíček. Právě s takovým osobitým výkladem „výrobního“ procesu se obrátil i na soud, aby zrušil rozhodnutí stavebních úřadů – hodonínského i toho krajského. Oba nařídily areál vyklidit a výrobu zastavit.

Soud 23. září předběžným opatřením odložil povinnost zastavit výrobu. Vzal v potaz pozitivní výsledky hlukové studie i skutečnost, že podnikatel je jen krůček od toho, aby provoz legalizoval. Posbíral už totiž všechna potřebná povolení k dodatečné kolaudaci. Výroba proto pokračuje a Bábíček tak nad úřady zatím vítězí.

(Reportáž o výrobě štěpky uvidíte v zítřejším pořadu Týden v regionech)