Nemocné oslici pomohl kardiostimulátor

Brno - Ojedinělý pokus brněnských veterinářů a lékařů zachránil před devíti lety život oslici Rebece, která v Třebíči pomáhá nemocným dětem. Rebeka trpěla těžkou srdeční vadou, zbývaly jí dva měsíce života. Pomohl jí až vyřazený kardiostimulátor. Tomu ale po osmi letech došly baterie, a tak musela oslice podstoupit jejich výměnu.

Po prodělané viróze se u Rebeky začaly objevovat dlouhé, až dvacetivteřinové zástavy srdce, při kterých omdlívala. „Vždycky znenadání upadla a zůstala chvíli bezvládně ležet. Vzali jsme ji na Veterinární univerzitu do Brna a tam zjistili, že má srdeční arytmii,“ uvedl majitel Rebeky Miloslav Sláma. Tým z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity se tehdy za pomoci lékařů z Fakultní nemocnice U svaté Anny rozhodl provést unikátní experiment. 

Lékaři společně s veterináři do stěny srdeční komory voperovali půlroční oslici lidský kardiostimulátor. „My jsme využili toho, že osel má menší tělesné rozměry, takže jsme mu dokázali lidský kardiostimulátor voperovat, což bychom s dospělým koněm udělat nemohli,“ vzpomínala Markéta Sedlinská z kliniky chorob koní brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity. Přístroj vydává pravidelně čtyřicetkrát za minutu elektrošoky a tím dá impuls k tomu, aby se srdce stáhlo. 

Oslice je evropský unikát 

Operace srdce se na oslovi prováděla poprvé nejen v České republice, ale dokonce v celé Evropě. „U koní známe nějaké experimentální případy voperování kardiostimulátoru, ale nevím o žádném případu, kdy by se to udělalo u oslíka,“ dodala Sedlinská. 

Stejně jako lidem se i oslici po několika letech musely vyměnit baterie v kardiostimulátoru. Dnes už devítiletého oslíka tým znovu operoval 3. listopadu. Náhradní baterie by měly vydržet dalších osm  let. „Po zdravotní stránce je teď Rebeka zcela v pořádku, takže by se mohla dokonce i dočkat potomků. To by byl velký úspěch,“ řekla Sedlinská. 

Po týdnu rekonvalescence se teď oslice chystá zpět domů do třebíčského Zookontaktu Rebeka, který byl po ní pojmenován. Tam bude v rámci zooterapie opět pomáhat nemocným a postiženým dětem.

Rebeka se svým majitelem Miloslavem Slámou
Rebeka se svým majitelem Miloslavem Slámou