Také v Olomouci dnes vzpomínali na oběti válek

Olomouc - Dnes si celá Evropa a severní Amerika připomíná oběti válek. Den veteránů nebo také den vzpomínek připadá na 11. listopadu – na datum, kdy bylo rozhodnuto o konci 1. světové války. Dnes je tomu 93 let. Aby se o hrdinství českých vojáků dozvěděla více i veřejnost, uspořádali legionáři výstavu v budově olomouckého magistrátu. V příštích letech by také na koleje měl vyjet legiovlak, který by měl vykreslit každodenní život legionářů.

Bojovali za mír českého státu i Evropy a místo vděku sklidili odsouzení režimem. Dnes přišli zavzpomínat na padlé kamarády - jako František Cvoliga. Ač mu bylo pouhých 19 let, musel bojovat o holý život u slovenské Dukly. „Vzpomínám na moje spolubojovníky, kteří byli v zákopech u Dukly,“ říká dojatě válečný veterán. Mimo kladení věnců si lidi v tento vzpomínkový den dávají do klopy květ vlčího máku. Ten má připomínat utrpení a bolest raněných vojáků.

„Je to také příležitost připomenout si památku zesnulých, kteří letos v provinci Vardak a Logar položili své životy. Patřili k těm nejlepším vojákům, které máme,“ připomněl i současné hrdiny velitel pozemních sil Armády ČR Bg. Štefan Kaleta. Adrian Verner utrpěl střelné poranění při útoku na českou předsunutou základnu. Zemřel minulý měsíc v Olomoucké nemocnici. Koncem května zahynul v Afghánistánu další voják. Jeho auto najelo na minu nastraženou v konstrukci mostu.

 

Letos zemřel v Austrálii poslední veterán 1. světové války. O vysloužilce z 2. světové války se snaží starat a pečovat legionářská obec. „Denně navštěvujeme veterány 2. světové války. V Olomouckém kraji je jich155 av samotné Olomouci 20,“ potvrdil předseda jednoty Československé obce legionářské Plk. Milan Žuffa-Kunčo.