Za podvody s masem půjdou do vězení dva muži z Kroměřížska

Zlín - Do vězení dnes Zlínský soud poslal dva muže z Kroměřížska za rozsáhlé podvody v obchodování s vepřovým masem. Podle obžaloby připravili firmy z celé republiky celkem o téměř 64 milionů korun. Hrozily jim až desetileté tresty, ve vězení podle soudu stráví sedm a půl roku. Třiašedesátiletý Ivo Hejný a osmatřicetiletý Josef Odložil však vinu stále popírají.

Krajský soud ve Zlíně začal případ projednávat na konci srpna letošního roku. Ivo Hejný jako bývalý jednatel a Josef Odložil jako bývalý zaměstnanec zkrachovalé firmy z Kroměříže spáchali v roce 2008 rozsáhlé podvody s masem. Muži měli opakovaně na řadě míst v celé zemi čile objednávat a odebírat vepřové maso. Platili ale jen do chvíle, kdy získali důvěru a dlouhodobou smlouvu, pak už ne. 

„Je to neobvyklé, zejména s přihlédnutím k období, protože se vše stalo v průběhu šesti měsíců. A škoda je opravdu obrovská, přesahuje šedesát milionů korun,“ uvedla při zahájení soudního líčení státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Výše škody souvisí s faktem, že dodávky masa jsou samy o sobě velice hodnotné. Jeden kamion vepřového masa má obvykle hodnotu zhruba jeden milion korun. Hejný a Odložil si pro maso posílali dva až tři kamiony týdně. Výsledkem je šestnáct poškozených firem, jejichž zástupci teď figurují u soudu jako svědkové. 

Ivo Hejný a Josef Odložil před soudem
Ivo Hejný a Josef Odložil před soudem

Co obžalovaní s hromadami vepřových půlek udělali, není dodnes jasné. „Maso posílali dalšímu dodavateli. Nemohou se ovšem přesně shodnout ve svých výpovědích, kdo konkrétně tím dodavatelem byl. Neměli řádně ověřenou jeho totožnost,“ popsala Nesvadbová. 

Oba obžalovaní odmítají vinu. U soudu ji hledali u toho druhého nebo u dalších lidí, kteří prý jejich společnost připravili o peníze. „Jde o to, aby se odhalila pravda. Bojím se ale, že tento soud nemá šanci pravdu odhalit,“ řekl v srpnu obžalovaný Ivo Hejný s tím, že se cítí podvedený a obžalobu označil za nařčení.