AVÍZO: Zámek v Mníšku 17. listopadu a o víkendu

Na zámku v Mníšku pod Brdy je tento týden připravený program pro velké i malé návštěvníky. Ve čtvrtek 17. listopadu mají děti volno a mohou se bavit ve výtvarném ateliéru, na zážitkové prohlídce s názvem Loutková nebo na prohlídce 70 panenek. V sobotu 19. listopadu jsou na programu podvečerní prohlídky s andělem a bílou paní. V neděli 20. listopadu se pak uskuteční prohlídky zámku pro děti i dospělé.

Těm, kteří budou mít od čtvrtka do neděle volno, nabízí zámek Mníšek pod Brdy spoustu zábavy a zajímavostí - a to nejen pro velké milovníky historie, ale také pro menší, dětské návštěvníky. Prohlídkové trasy jsou plné zajímavých drobných předmětů, které používala v běžném životě drobná šlechta.

„Nabízíme dvě kratší prohlídky. Na prvním okruhu vás zaujme hodnotná, i když nevelká, kaple zasvěcena svatému Serváci. Kaple je umístěna v první nárožní věži a patří mezi nejcennější zámecké interiéry. Slavnostně byla vysvěcena v r. 1672, což byl také rok dokončení výstavby celého zámku,“ popisuje průvodkyně Marie Charvátová a dodává. „Uvnitř kaple se nachází jediná barokní klenba, na které zůstala původní malířská a štuková výzdoba, ale co upoutá návštěvníky nejvíce, je oltářní obraz malovaný na měděné desce. Jedná se totiž o originál slavného českého barokního malíře Karla Škréty.“

Mníšek pod Brdy - zámecká kaple
Zdroj: ČT24
Autor: Jana Digrinová

Tento vzácný obraz byl ve druhé polovině minulého století uschován v kostele sv. Václava na mníšeckém náměstí, ale po rekonstrukci zámku se vrátil na své původní místo.

„Byl určen přímo do kaple zámku, protože Karel Škréta ho maloval na zakázku přímo pro Serváce Engela. Stál 100 zlatých, Engel si ho velice cenil a ve svých pamětech píše, že by ho neprodal ani za pětinásobek původní ceny,“ upřesňuje Marie Charvátová. 

Ze zámku v Mníšku pod Brdy
Zdroj: ČT24
Autor: Jana Digrinová

Před třemi lety byly na zámku zpřístupněny soukromé komnaty posledních majitelů Kastů a návštěvníci se můžou projít jejich životem na druhém prohlídkovém okruhu.

Vráti se je možné i do meziválečného období - k vidění jsou zabydlené místnosti plné drobných předmětů připomínající život rodiny Kastů a dobu První republiky. Ložnice, dětský pokojík, hostinský pokoj i koupelny. Vše je bohatě vybaveno.

Děti se zabaví na prohlídce Loutkové, kde navíc uvidí vodníka ze zámeckého rybníka, vílu z jezírka v zámecké zahradě a dalších jedenáct loutek v životní velikosti od akademické malířky Dagmar Renertové z Řevnic.

Panenky v historických kostýmech návštěvníky zavedou například do Egypta. Dále uvidí i Marii Terezii, císařovnu Sissi, Emu Destinovou nebo Boženu Němcovou. Ve výtvarném ateliéru je pro každého připravený sádrový odlitek zámku, který si vymaluje, jak se mu zlíbí a doma si ho může pověsit na zeď jako upomínku na zajímavě strávený den.

Nejbližší program:

17. 11. Prohlídky zámku pro děti i dospělé, výtvarný ateliér, Panenky v historických kostýmech

19. 11. Podvečerní prohlídky s andělem a bílou paní

20. 11. Prohlídky zámku pro děti i dospělé

Jana Digrinová, kastelánka

Další informace na www.zamek-mnisek.cz

/*json*/{"map":{"lat":49.992732602767,"lng":14.375610351562,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.878707752173,"lng":14.283599853516,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/