Marat a markýz de Sade se potkávají na jevišti

Národní divadlo moravskoslezské zařadilo do repoertoáru hru Petera Vaise Marat - Sád. Režie  tragikomedie o střetu revolučního diktátora Marata se svobodomyslným markýzem de Sád se ujal Januš Klimša. Ústřední postavy ztvárnili František Strnad a Vladimír Čapka.

Pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata předvedené divadelním souborem blázince v Charentonu za řízení markýze de Sade, tak zní plný název hry Petera Weisse, kterou napsal v šedesátých letech dvacátého století.

„Hra pojednává o skutečné události nebo o skutečných událostech. Byl a to představení v blázinci Charleton, která tam připravoval markýz de Sade. Je to velký diskurz o politice, o svobodě,“ říká režisér Janusz Klimsza.

„Markýz de Sade je volnomyšlenkář, vlastně božký to muž v úvozovkách, tak mu bylo říkáno, s Maratem vede rozmluvu o tom jaké násilí ano, jaké násilí ne,“ vysvětluje představitel markýze de Sade Vladimír Čapka.

Marata hraje František Strnad.  „Po zhlédnutí této hry asi každý člověk uvidí tu svoji polohu z jedné strany, z druhé strany si musí v sobě strovnat, kam vlastně míří ta jeho osobnost, jestli spíše k volnomyšlenkářství nebo k revoltě,“ říká herec.

Vtipná i mrazivě krutá hra Marat/Sade měla premiéru na začátku listopadu.