Krnovské zastupitelstvo řeší, co bude s Domovem jistoty Devětsil

Krnov - Co udělat s Domovem jistoty Devětsil, rozhodovalo na svém posledním zasedání krnovské zastupitelstvo. Původně se měl domov stěhovat do opuštěné plicní léčebny Ozon. Město by ale muselo zaplatit desítky milionů za nutné opravy, na to nemá peníze. Devětsil se proto sloučí s domovem seniorů v centru města. O prázdnou léčebnu Ozon má podle starostky zájem soukromý investor. Chce tady provozovat celokrajské středisko pro pacienty s Alzheimerovou nemocí.

Domov jistoty Devětsil na Ježníku se s problémy potýká už několik let. Je ve špatném stavu, navíc budova není majetkem města. Sloučení dvou domovů důchodců vidí vedení města jako jedinou možnost. Domov se stará o třicet pět žen, většina z nich trpí Alzheimerovou nemocí nebo demencí. Personál domova se bojí, že stěhování bude pro jejich klientky náročné. „Jsou to právě ty podmínky, na které jsou ti lidé už dlouhá léta zvyklí, jsou to ty tváře, které kolem nich každý den chodí,“ upozorňuje ředitelka Domova jistoty Devětsil Milena Baranová. „My víme určitě, že služba v této budově a v tomto zařízení končí, ale moc bychom si přáli, aby těch 20 let práce někde navázalo a my bychom v té službě mohli pokračovat, což si ti klienti zaslouží,“ dodává vedoucí sociálně zdravotního úseku Jitka Vávrová.

 

Projednávání na zastupitelstvu vzbuzovalo silné emoce jak na straně zastánců sloučení, tak i mezi odpůrci. „Největším problémem je,  že jsme se nebavili o lidech, ale o penězích. Ti lidé vyžadují zvláštní režim, personál, pobytové podmínky a tak dále,“ zdůrazňuje zastupitel Krnova Petr Vartecký. „Jestli nás někdo obviňuje z toho, že chceme něco špatného pro ty babičky, tak jsem přesvědčená, že nemá pravdu,“ tvrdí starostka Krnova Alena Krušinová.