V Eurolize Brňanky tápou, doma s obtížemi drží druhé místo

Brno – S předáním českého basketbalového trůnu tradičním pražským rivalkám z USK se už basketbalistky Frisca Brno asi smířily. Teď se ale musí začít pomalu obávat i o pozici domácí dvojky. Klubu se navíc vůbec nedaří ani v Evropské lize, kterou před pěti lety slavně vyhrál.

Neuvěřitelná série 256 ligových výher v řadě zřejmě nemá v profesionálním sportu obdoby. Brněnským basketbalistkám ji 10. února 2007 překazily soupeřky z ZVVZ USK Praha. Ty od čtrnáctinásobného českého mistra převzaly i pozici nejlepšího tuzemského týmu a bez ztráty bodu vedou ligovou soutěž.

Kdo vyhraje příště?

Po odchodu manažera Jiřího Hamzy, který společně s trenérem Bobrovským klub vybudoval, vstupují Žabovřesky do každé sezóny s menším a menším rozpočtem. Letos se basketbalistky musely uskrovnit dokonce o polovinu, a kádr tak prošel nuceným razantním omlazením.

0Názor basketbalového reportéra ČT Martina Kozáka

Český basketbal nezná úspěšnějšího trenéra než je Jan Bobrovský. Nikdo jiný se nemůže pyšnit vítězstvím v Eurolize, triumfem na  Mistrovství Evropy či pátým místem na olympijských hrách. Úkol, který před sebe postavil před letošní sezonou, je ale pravděpodobně nejtěžším v jeho kariéře. Z hráček, které teprve nedávno překročily juniorský věk, musí vybudovat družstvo konkurenceschopné evropským velkoklubům. Jak se nyní ukazuje, je to spíše běh na dlouhou trať. A k tomu bude (kromě financí, kterých není nikdy dost) potřeba především bezmezné trpělivosti. Ta zatím lidem v klubu nechybí, ale nemusí být nekonečná. Zvlášť pokud by hráčky měly pokračovat v bojácných výkonech bez bojovnosti a nasazení.


Místo zatápění mistrovskému USK tak na brněnský klub začaly dotírat další týmy. V říjnu padla další hranice, Brno po sedmnácti letech prohrálo s jiným týmem než s USK. Někdejšího suveréna o tři body porazil další klub z hlavního města - VŠ Praha. Ambicemi na výhru se před týdnem netajil ani Trutnov, ten ale nakonec těsně neuspěl. „Trutnov byl na nás výborně připravený, dobře bránil. Ze začátku jsme nedaly hodně lehkých košů, Trutnov naopak dal šťastné koše a tím soupeřky získaly sebevědomí. Měly jsme problém je v obraně stíhat,“ řekla nejlepší brněnská střelkyně v zápase Alena Hanušová s tím, že mohly vyhrát oba týmy.

Euroliga bez bojovnosti

V Eurolize letos Frisco udělalo fanouškům radost jen jednou, domácí výhrou 70:65 zaskočilo na začátku listopadu do té doby neporaženou Wislu Krakov.Trenér Bobrovský ale jinak mnoho důvodů ke spokojenosti neměl. Naposledy ho rozhořčila čtvrteční prohra s chorvatským Gospičem, po níž svým svěřenkyní už poněkolikáté v sezóně vytýkal nedostatek bojovnosti. „Myslím si, že tak ostudný výkon jsme my jako Žabiny během Euroligy ještě nepodali. Prohra s Madridem o čtyřicet bodů mne mrzela méně. Na hráčkách byla vidět větší snaha,“ byl po zápase smutný kouč, který klub trénuje už od jeho založení.

Po odchodu dlouholetých opor, jakými byly Hana Horáková nebo Eva Vítečková, tak klub hledá nové tahounky. Na prvotřídní posily peníze ale nemá, musí tak sázet na mladé hráčky, které zatím ukazují, že do kvality svých předchůdkyň ještě nedorostly.

Zlepšení výkonu budou moci Brňanky ukázat hned v sobotu 19. listopadu, kdy se v domácí hale Rosnička v 17 hodin postaví loni bronzovému týmu ze Strakonic.