Nad Brnem létal archanděl Michael

Brno - Socha svatého Michaela se po 14 letech vrátila na průčelí kostela nesoucího jeho jméno. Protože těžká technika se do centra Brna na Dominikánské náměstí nedostala, archanděl Michael na své místo stylově přiletěl. Pomohl mu k tomu vrtulník, který na místo usadil nejprve podstavec pod sochu a nakonec i samotného svatého Michaela.

Kostel svatého Michala, kam tato socha patří, se nachází v brněnské městské části Brno-střed, na Dominikánském náměstí mezi Novou radnicí a Velkým Špalíčkem. Jeho základ byl položen již ve 13. století, avšak během obléhání Brna švédskými vojsky v roce 1645 byl zničen. Nynější barokní podobu mu dal v druhé polovině 17. století (1658-1679) brněnský stavitel Jan Křtitel Erna. V roce 1728 byla na štít kostela umístěna monumentální socha archanděla Michaela, která vizuálně zvýraznila průčelí kostela. V roce 1997 byla sňata, zrestaurována a po letech hledání vhodného prostoru byla v roce 2009 umístěna do atria brněnského Justičního areálu. 

Socha znázorňuje vítězství archanděla Michaela nad padlým satanem, jak o tom čteme v Bibli v knize Zjevení apoštola Jana. Anděl je oděný do šatu římského legionáře. Křídla archanděla jsou výbavou bojovníka a ochránce nejvyšší pravdy a spravedlnosti, který může zasáhnout kdekoli a v každé době. Nad hlavou drží plamenný meč, který je zbraní proti veškerému zlu. Váhy, které drží v rukou, jsou k vážení lidských skutků. Pravou nohou stojí archanděl na zádech ďábla chrlícího s úzkostným gestem oheň.