Na východní Moravě začali zasněžovat sjezdovky

Beskydy, Hostýnské vrchy - O několik dní dříve, než původně předpokládali, začali provozovatelé na Zlínsku vyrábět umělý sníh, aby se připravili na první lyžaře. Provozovatelé přiznávají, že při současné teplotě je výroba sněhu drahá. Všichni ale chtějí být na sezónu připraveni co nejdříve.

V Bílé v Beskydech zasněžují už týden, potvrdil České televizi provozovatel areálu Jaroslav Vrzgula. První nedočkavci tam přijeli už ve čtvrtek, v době státního svátku, na sjezdovce si udělali několik překážek, aby otestovali snowboardy ještě před začátkem sezóny. 

Provozovatelé areálů se snaží v nabídce předhánět. Přiznávají, že samotné špičkové technické vybavení nestačí, a kromě nových vleků se proto snaží nabízet i nové služby, které by lyžaře nalákaly právě k nim.

Na Trojáku v Hostýnských vrších se snaží vyjít vstříc handicapovaným lyžařům, pro které je často pohyb po běžné sjezdovce prakticky nemožný. Tamní provozovatelé pro ně připravují nejen lyžařskou školu, ale také například půjčovnu tzv. „monoski“, na které mohou lyžovat i vozíčkáři. 

Video Jaroslav Juračka z Trojáku
video

Jaroslav Juračka z Trojáku

Zasněžování brzdí počasí a nedostatek vody

Ne všude se ale mohli vlekaři do přípravy sjezdovek pustit. Na Kohútce nezasněžují, protože inverzní teploty jim to nedovolují, Razula a Kyčerka se potýkají s akutním nedostatkem vody. V tamním potoce je vody na dně, a není proto kde brát. Podle Luďka Minarčíka, vlekaře ze ski areálu Kyčerka, se s nedostatkem vody na zasněžování letos potýká většina tuzemských zimních středisek. Může za to suchý podzim.

Karolinka v Beskydech zasněžuje, stejně jako Stupava v Buchlovských kopcích. Zahájení sezóny závisí na počasí. Pokud bude v noci pod nulou (přes den se kvůli stále ještě plusovým teplotám nezasněžuje), mohou začít už příští víkend.