Muž údajně firmě ukradl know-how, připravil ji o 7 milionů

Zlín – Krajský soud dnes otevřel případ Vlastimila Hanáčka. Muž podle obžaloby ukradl know-how svého tehdejšího zaměstnavatele, konkrétně 75 projektů, kontakty zákazníků a programy. Využil je, když odešel z firmy a začal sám ve stejném oboru podnikat. Poškozené firmě měl způsobit škodu sedm milionů korun.

Vlastimil Hanáček od roku 1999 pracoval ve firmě, která se specializuje na výrobu a montáž kabin pro vysokozdvižné vozíky. Z firmy odešel po neshodách v roce 2007. Před svých odchodem si z databáze stáhl dokumentaci ke zhruba 500 kabinám, kontaktní údaje zákazníků a také počítačové programy, které využil při vlastním podnikání ve stejném oboru.

Díky získaným informacím mohl oslovovat klienty svého bývalého zaměstnavatele a, protože znal jeho ceník, nabídnout jim výhodnější podmínky. Státní zástupce jej proto obvinil z nekalé soutěže, porušení autorských práv a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Způsobenou škodu vyčíslil na sedm milionů korun.

Hanáček dnes u soudu prohlásil, že se cítí nevinen. „Chtěl jsem zůstat v oboru. Žádné podklady jsem si ale od bývalého zaměstnavatele neodnesl,“ řekl Hanáček. Podle něj výkresy přinesl Miloše Albrecht, který od původního zaměstnavatele odešel právě k Hanáčkovi. Albrecht to ale odmítl s tím, že výkresy mohl okopírovat pouze Hanáček.

Hanáčkovo podnikání ale nedopadlo šťastně, jeho firma C.E. Cabines skončila na začátku letošního roku v úpadku.