Ostravští radní odvolali ředitele Janáčkovy filharmonie

Ostrava - Ostravští radní odvolali na hodinu ředitele Janáčkovy filharmonie Petera Krajniaka. Důvodem je podle nich špatný způsob, jakým řídil soubor, stejně jako napjaté vztahy poté, co Krajniak minulý týden odvolal šéfdirigenta Theodora Kuchara. Samotný odvolaný ředitel však pochybení odmítá.

Na nepříznivý vývoj souboru upozornili odboráři filharmonie. A radní jim dnešním rozhodnutím dali za pravdu. „Hlavním důvodem dnešního odvolání ředitele Krajniaka byly zejména ekonomické důvody, to znamená, už delší dobu trvající snižování počtu prodaných vstupenek, počtu koncertů, samozřejmě s tím souvisí soběstačnost a další věci kolem fungování Janáčkovy filharmonie,“ uvedla náměstkyně primátora Simona Piperková. „Ty důvody byly především nevytíženost orchestru, nedostatečný management, špatná nebo dokonce neexistující koncepce marketingu a ve své podstatě i snižování umělecké prestiže orchestru,“ dodal člen JFO a zástupce předsedy odborů Jiří Dokoupil. Odvolaný ředitel však takové hodnocení své práce odmítá. „Dělal jsem, co jsem mohl. Nemám pocit, že bych něco zanedbal,“ tvrdí Peter Krajniak.

Rada pověřila dočasným vedením Jana Hališku, violoncelistu, významného pedagoga a někdejšího ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava. „Rád bych ve velice krátké době zlepšil celkové prostředí v Janáčkově filharmonii, protože v poslední době tam došlo ke kontroverzním situacím, ale nejen to. Vím o obtížné ekonomické situaci orchestru a to je vážná věc,“ řekl. K pádu ředitele přispěl způsob odvolání šéfdirigenta i to, že uzavřel novou smlouvu s korejským dirigentem, o jehož kvalitách mnozí pochybují. Podle zástupců magistrátu se tak rozhodl, aniž by to předtím s kýmkoliv konzultoval. „Náhlé odvolání Theodora Kuchára nebylo to správné řešení a zřizovatel měl být minimálně informován,“ uvedla Simona Piperková. „Z reakcí hráčů v orchestru i z pověsti, jakou korejští dirigenti mají, nejsem přesvědčen, že by to byla osobnost reprezentující důstojně JFO i hudební kulturu Ostravy,“ myslí si Jan Hališka. Výběrové řízení na místo nového ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava vypíše město na jaře příštího roku.