Holešov investuje do obnovy Amerického parku 65 milionů

Holešov – Zchátralý Americký park v Holešově už v příštím roce ožije. Město se rozhodlo investovat do proměny parku na Centrum volnočasových aktivit 65 milionů korun. Plán vyvolal vlnu nesouhlasu. Podle některých je to v současné ekonomické situaci zbytečná investice. Lidé, kteří v blízkosti parku bydlí, zase kritizují plánované kácení stromů.

Z omšelého asfaltového hříště na házenou bude víceúčelové hřiště s umělým povrchem, na místě horního hřiště zase vznikne kluziště se zázemím a šatnami. V zimě bude sloužit bruslařům, v létě inlinistům. Ambiciózní plán Holešova na obnovu parku počítá také s úpravou cest v parku, s umístěním nových laviček a lamp veřejného osvětlení. Park, kterému se lidé nyní spíše vyhýbají, chce radnice znovu probudit k životu.

Nejprve však bude nutné zanedbaný park vyčistit. Na mnoha místech se povalují odpadky, za léta, kdy park není užívám, zde vyrostly náletové dřeviny. Více než osmdesát stromů půjde kvůli výstavbě sportovišť k zemi. Lidé, kteří bydlí v těsné blízkosti parku, jsou proti. Mají strach především z toho, že po vykácení stromů je bude rušit hluk z blízké železnice. Dosud tvořily stromy přirozenou bariéru.

„Většina lidí se sem nastěhovala kvůli uklidňujícímu pohledu do zeleně a najednou by se to mělo zničit. Souhlasíme s revitalizací, ale ta podle nás neznamená vykácení stromů. V současné chvíli zakládáme občanské sdružení a pokusíme se záměr města zvrátit,“ řekl Jakub Nevřala, obyvatel Benešovy ulice, která sousedí s parkem. Podle starosty Holešova Zdeňka Janalíka (ODS) je problém s náletovými dřevinami dlouhodobý a k jejich vykácení by stejně došlo. „Nyní je k tomu vhodná příležitost,“ dodal.

Americký park v Holešově
Americký park v Holešově

Obnova parku bude stát asi 65 milionů korun, třetinu pokryjí dotace. „Město by takovou částku mohlo určitě investovat v lepších oblastech než na stavbu multifunkčního centra,“ kritizoval výši investice Nevřala. „Je to otázka názoru. O každé věci, do které budeme investovat, může někdo říct, že v současné ekonomické situaci to jsou vyhozené peníze,“ oponoval Janalík. Hotovo má být na konci příštího roku.