Kam se poděly dravé ryby z lednických rybníků?

Lednice - Dnešní výlov Prostředního rybníka u Lednice potvrdil to, co už dříve tvrdil Otto Vaďura, který na rybnících hospodaří: štik a candátů bude v rybníku jen minimum. Dravé ryby byly do rybníka nasazeny loni na podzim, aby pomohly v boji proti přemnoženému karasovi, který vytlačuje jiné druhy ryb. Rybníkář se teď pře s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK), kdo za současnou situaci může.

Štiky a candáti měli vyřešit problém s plevelným karasem, který z rybníků na jihu Moravy vytlačuje hospodářské druhy ryb. S plánem přišel Otto Vaďura, který na rybnících v Národním přírodním parku Lednické rybníky hospodaří. AOPK s návrhem souhlasila a zaplatila 650 tisíc, aby rybníkář vysadil právě štiky a candáty. Jenže při dnešním výlovu zůstalo v kádích rybářů jen asi 80 kilogramů těchto ryb.

Karas stříbřitý

Karas je drobná ryba patřící do čeledi kaprovitých. Často se chová jako okrasná ryba v zahradních jezírcích. V rybnících je ale považován za plevelnou rybu, která vytlačuje hospodářsky chované druhy ryb. V minulosti se s přemnoženým karasem potýkali na Lednických rybnících na jihu Moravy.


/*json*/{"map":{"lat":48.79035455869,"lng":16.799983978271,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.780853823713,"lng":16.797752380371,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle Vaďury je to typická ukázka práce státem placených úředníků. Podle jeho vysvětlení část dravých ryb v dubnu a květnu zlikvidovali kormoráni a část se udusila, když v rámci letnění rybníka nařídila agentura snížení vodní hladiny o půl metru. Přestože nápad na vysazení dravých ryb měl právě Vaďura, za jejich ztrátu viní z těchto důvodů AOPK.

Uvěřili jsme mu, říkají úředníci

„Jako zkušenému rybníkáři jsme panu Vaďurovi věřili,“ říká Pavel Marek z AOPK. Ochránci zároveň Vaďurovo zdůvodnění ztráty ryb zpochybňují. „Nevíme, kam se ryby ztratily, pan Vaďura nám dříve nic nehlásil,“ tvrdí Pavel Marek.