Podle vědců trpí kvůli ovzduší na Ostravsku a Karvinsku nejvíce děti a těhotné ženy

Ostrava - Vědci z Akademie věd končí s výzkumem vlivu znečištěného ovzduší na obyvatele Moravskoslezského kraje. Na další práci nemají peníze z ministerstva životního prostředí. Jako špatnou označili také komunikaci se zástupci města a kraje. Na Ostravsku a Karvinsku podle nich trpí nejvíce malé děti a těhotné ženy.

Působení znečištěného ovzduší na místní obyvatele zkoumali lékaři z Akademie věd od roku 2008. Nejhůře ho snáší hlavně ženy, které otěhotní od října do února a děti do šesti let. „Ta největší zátěž je v prvním měsíci těhotenství, ale problémy se začnou projevovat až v průběhu vývoje těch dětí. Ve středním věku kolem 50, 60 let mohou tito lidé také více trpět na kardiovaskulární onemocnění, hypertenzi nebo cukrovku,“ tvrdí vedoucí výzkumného týmu Radim Šrám. „Zdravotní stav dětí, které žijí v té východní části Ostravy, se výrazně odlišuje od nemocnosti dětí v jiných částech Ostravy v tom, že je u nich vysoká frekvence zánětů horních cest dýchacích,“ potvrdil i Miroslav Dostál z Ústavu experimentální medicíny. Dobrou zprávou, kterou vědci přivezli, je tak snad jen to, že Ostravany chrání ojedinělý gen.

„Když budete mít člověka, kterého budete vystavovat nízké dávce nějaké škodlivé látky, tak v tom organizmu dojde k tomu, že se indukují opravné mechanismy. Když potom tomu organizmu dáte dávku vysokou, tak on už je na to připravený, ty reparační mechanismy se zapnou snadno a to poškození opraví,“ myslí si člen výzkumného týmu Pavel Rössner. To, že jsou obyvatelé kraje schopni se sami opravovat, má ale svůj otazník. Nikdo neví, jak dlouho mohou zátěž plynoucí ze špatného ovzduší snášet. To už vědci vyzkoumat nestihnou. Na další práci nedostali peníze z ministerstva životního prostředí. „My s panem Šrámem spolupracujeme a počítáme s ním do dalšího projektu, který připravujeme,“ slíbil ale náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč.

A špatná komunikace byla podle lékařů také se zástupci města a kraje. Místo toho, aby je výsledky inspirovaly v dalším boji se znečištěným ovzduším, vědci tvrdí, že je spíše přehlíželi. „Já to považuji za zásadní chybu, protože spíš by je naše výsledky měly zajímat a měli by je používat ve prospěch místních obyvatel,“ řekl Radim Šrám. „V této chvíli jsou venku výsledky, které my budeme analyzovat a zařazovat je do našich dalších akčních plánů,“ slibuje náměstek hejtmana Miroslav Novák. Vědci zpochybnili také vliv lokálních topenišť. Podle nich může za špatné ovzduší zejména průmysl.