V Opavě vznikne škola, která bude vzdělávat novou metodou

Opava - Nový svět. Tak se bude jmenovat základní škola, která vznikne v Opavě. Jako první v Moravskoslezském kraji nabídne dětem i rodičům možnost vzdělávání takzvanou Montessori metodou. V příštím školním roce by měla přijmout dvacet dětí.

Setkání na elipse. Začátek každého Montessori kurzu pro předškoláky. Chodí sem i pětiletá Amálka Doleželová. Učí se respektovat ostatní, poznávat geometrické tvary nebo třeba nakreslit své jméno. Její rodiče ji chtějí do nové základní školy přihlásit, do kurzu chodí, aby si zkusili, jak jim netradiční způsob výuky bude vyhovovat. „Amálka vždycky říká, když sem jde, že se jí moc nechce, ale zase potom, když ta dvouhodinovka končí, tak už se jí naopak nechce domů,“ říká její maminka Marie Doleželová. Na rozdíl od běžné školy je v Montessori škole učitel jen rádce. Děti si samy vybírají, co se chtějí dozvědět, s kým, kdy a kde chtějí pracovat. Místo učebnic používají speciální pomůcky. Díky nim zjistí třeba, jak vzniká pěna. „Jsou tu smyslové pomůcky a pomůcky z praktického života, tedy většinou věci, se kterými se děti běžně setkávají v domácnosti,“ prozradila učitelka Eva Anna Drastichová.

S myšlenkou založit školu přišlo občanské sdružení Montessori Opava, učebny našlo v opavském Slezském gymnáziu. Jejich rozhodnutí podpořili i opavští radní, na provoz školy budou přispívat 250 tisíc korun ročně. „Zajímavostí bude to, že ty třídy budou heterogenní, to znamená, že tam nejsou děti stejného věku, takže už teď do té první třídy máme v záměru přijmout i pár druháků,“ uvedla Milada Pazderníková z OS Montessori Opava. Škola Nový svět zatím počítá jen s první až pátou třídou, členové občanského sdružení Montessori Opava by ale chtěli založit také víceleté gymnázium.