Ostravští vězni pomáhají lidem v tísni

Ostrava - Vězni z Heřmanic v Ostravě pomáhají lidem v tísni. Ve spolupráci s Českým červeným křížem v těchto dnech zbavují ochranných značek padělané oděvy, které zabavila celní správa. Oblečení pak může pomoct třeba lidem při povodních.

Na první pohled vypadají rifle jako originál. Ve skutečnosti je to ale napodobenina, která má s originálem společného jen velmi málo. Vězeň Petr Albrecht, který obchodoval s drogami, teď s ostatními odsouzenými tyto oděvy upravuje, aby pomohly jiným. „Vystříháváme kapsy, spravujeme ty oděvy, zarovnáváme je, začišťujeme to potom, musí to vypadat k světu,“ popisuje. „Odsouzení tady byli zařazeni komisí v rámci brigádnické činnosti, je to na základě jejich dobrovolné činnosti,“ uvedl náměstek ředitele heřmanické věznice Petr Čejka. 

Celníci provádí kontroly nejen na tržištích, ale i v kamenných obchodech, a to téměř denně. Před Vánoci navíc musí být mnohem ostražitější, protože podle nich v tomto období množství padělků na obchodních pultech stoupá. „V letošním roce jsme ve 160 případech odhalili zboží jako padělky a hodnota těchto padělků činí téměř 40 milionů korun. Nejčastěji se jedná o padělky vyrobené v Číně,“ prozradila mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická. Napodobeniny světových značek pak nejčastěji končí na šrotištích nebo se pálí. Někdy ale mohou posloužit i jinak. „Upravené oblečení bude sloužit lidem, kteří by při katastrofách nebo při záplavě neměli vůbec žádné ošacení,“ řekla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava Lydie Poledníková. Heřmanice se inspirovaly věznicí Na Mírově, kde projekt funguje přibližně dva roky. I ostravští vězni budou v následujících letech s Českým červeným křížem spolupracovat.