„Seďárna“ pomůže bezdomovcům přežít mrazivé noci

Otrokovice – Otrokovičtí bezdomovci můžou nově a hlavně bezplatně trávit mrazivé noci v teple. V centru města vyrostla takzvaná seďárna. Do mobilní vyhřívané buňky se vejde až deset lidí, vybavena je jen židlemi a topením. Po sousedním Zlínu je to druhé zařízení svého druhu v kraji.

Po dvouletém snažení se povedlo otrokovické radnici zřídit ve městě takzvanou seďárnu pro bezdomovce. Ve vytápěné mobilní buňce budou moci lidé bez domova zdarma strávit mrazivé noci. „Teplo je paráda a díky této boudě nezmrzá kamarád ani já. A je to paráda,“ pochvaloval si bezdomovec Jindřich Táborský, kterého o domov připravila nevěra. Buňka o velikosti 5x6 metrů je vybavena jen radiátory, židlemi a umyvadlem. V provozu je od listopadu do března, otevírá se vždy na noc od šesti hodin večer do deváté ráno. „Je to jenom taková jako akutní pomoc, kapacita je deset míst s tím, že místem se myslí jedna stolička,“ popsal vedoucí azylového domu Samaritán Tomáš Bernatík. 

Seďárna má vlastní provozní řád. V buňce je zakázáno konzumovat alkohol a drogy či kouřit. O provoz zařízení se starají pracovníci místní charity. Když teploty klesnou pod bod mrazu, pracovníci buňku v 18 hodin otevřou a její otevření nahlásí na Městské policii Otrokovice. Úklid provádějí ráno ti, kdo v buňce přenocovali. Provoz buňky přijde město zhruba na 60 tisíc korun ročně.

Bezdomovce u školky nechtěli

Před dvěma měsíci vzbudila myšlenka zřídit seďárnu silný odpor místních. Plán zastupitelů umístit buňku a denní nízkoprahové centrum pro lidi bez domova v těsné blízkosti mateřské a základní školy dlouho nevydržel. Sotva byl záměr zveřejněn na úřední desce, zvedla se proti němu vlna odporu. Rodičům se nelíbilo, že by se jejich děti potkávaly s bezdomovci. Současné umístění seďárny zatím nikomu nevadí. Zastupitelé mají v plánu najít příští rok místo i pro nízkoprahové denní centrum. 

V Otrokovicích má na městském úřadě nahlášeno trvalé bydliště přes 700 lidí. Skutečných bezdomovců je ovšem ve městě jen kolem padesáti, což je číslo srovnatelné se stejně velkými městy ve zbytku republiky. „My jsme zakládali například azylový dům pro bezdomovce už v roce 1995. Za 15 let máme zkušenosti, že poptávka roste,“ uvedl zástupce ředitele otrokovické Charity Jiří Vlček.