V Brně protestovali zdravotníci

Brno - Pět minut po dvanácté se na Malinovského náměstí v Brně protestovali lékaři, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál z jihomoravských nemocnic. Hapenning se uskutečnil v rámci kampaně Zůstáváme, splňte sliby!. Zdravotníkům se nelíbí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje jejich platy zvýšit jen o 6,25 procent, místo slibovaných deseti procent. Ani toto zvýšení však lékaři nemají jisté.

Na náměstí se sešla zhruba dvacítka lidí s transparenty. Krátce po 12. hodině zdravotníci přečetli společné prohlášení, ve kterém nesouhlasili se zvýšením platů pouze o 6,25 procent místo plánovaných deseti.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní úhradovou vyhlášku, podle které budou příští rok zdravotní pojišťovny platit za péči. Ministerstvo zvažovalo čtyři varianty, podle dvou z nich nedostanou nemocnice peníze na zvýšení platů zdravotníků. K tomu mělo dojít v lednu. Podle lékařských odborů bude jasno až při lednové výplatě v únoru. Pokud by ke zvýšení platů nedošlo, chtějí lékaři po Novém roce ministru Hegerovi jeho platové sliby připomenout. Razantněji než nyní.