Bezdomovcům a narkomanům na Jesenicku pomáhá speciální auto

Jeseník - Na Jesenicku začalo jezdit speciální auto, které přímo v terénu pomáhá bezdomovcům, drogově závislým nebo zadluženým lidem. Jejich počet v regionu s vysokou nezaměstnaností výrazně roste. Proto je nutné, aby se odborníci dostali i na odlehlejší místa, kam dříve kvůli špatné dopravní dostupnosti nedojeli.

Červený vůz s tmavými skly zaručuje klientům naprostou anonymitu. Uvnitř si mohou například vyměnit injekční stříkačky, vyplnit důležité formuláře nebo si dát horký čaj. „To, že je můžeme kontaktovat, je pro naši práci klíčové, že oni nemusí za námi do Jeseníku, někde nás vyhledávat,“ myslí si terénní a kontaktní pracovník sdružení Darmoděj Josef Bechr. Na Jesenicku se bez pomoci neziskových organizací neobejde stále více lidí. „Nezaměstnanost je tady kolem 20 procent, bohužel to je ideální podhoubí pro sociálně patologické jevy, ať je to gamblerství, zadlužování. Lidé, kteří to nezvládají, to řeší alkoholem, drogami,“ říká ředitel občanského sdružení Darmoděj Josef Vondrka.

Nejčastější drogou v regionu je pervitin. Materiál na jeho výrobu si narkomani dovážejí hlavně ze sousedního Polska. „Většina tam dojíždí pro léky, ze kterých se dají vyrábět návykové látky,“ potvrdil Josef Vondrka. „V Polsku prodej není tak omezen, jako u nás,“ vysvětluje vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Od ledna příštího bude dodávka jezdit také do takzvané potravinové banky v Ostravě. Odtud bude některým klientům dovážet i jídlo.