Rozpočet Brna má být v příštím roce vyrovnaný

Brno - Vedení Brna představilo návrh rozpočtu města pro rok 2012, který společně sestavili sociální a občanští demokraté. Rozpočet by měl být vyrovnaný, město počítá s příjmy i výdaji ve výši necelých 12,2 miliard korun. Kritikou ale nešetří opoziční strany, které zejména se škrty v kultuře nesouhlasí a napadají také některé chystané výdaje.

Návrh rozpočtu na příští rok představilo vedení Brna dnes večer. Město se v příštím roce nechce zadlužovat, výše plánovaných výdajů by tak neměla překročit předpokládané příjmy.

V návrhu jsou zahrnuty také zásadní škrty v dotacích na kulturu dosahující až dvaceti procent. Ty letos na podzim vyvolaly velký rozruch, petice i protesty příznivců kultury. Takové omezení nákladů ale podle Strany zelených výrazně ovlivní kvalitu služeb mnohých organizací. Například Knihovna Jiřího Mahena bude muset omezit otevírací dobu a v ohrožení je existence některých z jejích poboček. Brněnská ZOO zase kvůli zachování současného provozu zase sáhne na prostředky původně určené na rozvoj.

Brno však dotace nesníží plošně všem, některým je dokonce navýší. Například Brněnským komunikacím příspěvek na údržbu silnic vzroste o 78 milionů. „Brát peníze na záplatování silnic z rozpočtu knihovny považuji za ostudné. Město, které se chce pochlubit podporou vzdělanosti, by takto postupovat nemělo,“ kritizoval plány města opoziční zastupitel Martin Ander (SZ).

Rozpočet na příští rok ještě musí projít přes zastupitele, kteří o něm budou jednat 6. prosince. Opozice tam chce předložit své návrhy změn. Podle Martina Andera připravuje balíček úspor, které by se daly najít mimo kulturní organizace. Za naprosto zbytečnou investici zahrnutou do rozpočtu například považují jeden milion určený na propagaci stavby nového hlavního nádraží v Brně - investice na něj přitom v roce 2012 nepřesáhnou 100 tisíc. Ušetřit by se podle opozice dalo například také na poštovném nebo služebních cestách.

Podle primátora Brna Romana Onderky (ČSSD) ale opoziční strany rozpočet špatně čtou. „Šetří se všude, včetně kanceláře primátora. Co se týče navýšení financí pro Brněnské komunikace, je nutné si uvědomit, že tato oblast byla v poslední době dost přehlížená, a proto jsou zde větší investice v novém roce nevyhnutelné,“ uvedl Onderka.