Senioři v Moravskoslezském kraji se učí bránit

Kopřivnice - Překvapit útočníka a odrazit jeho pokus o napadení už zvládají stovky seniorů v Moravskoslezském kraji. Teď k nim přibylo dalších 25 lidí z Kopřivnice, kteří složili závěrečné zkoušky kurzu sebeobrany. Policie jen letos šetří téměř 150 případů násilí na seniorech spojených s loupeží nebo ublížením na zdraví.

Přepadnout seniora v Kopřivnici bude těžší. Pravděpodobnost, že vytipovaná oběť zaskočí agresora aktivní obranou, ode dneška vzrostla. Dvouměsíční kurz naučil zájemce základním technikám, jak odvrátit případný útok. „Už během toho kurzu si člověk tak nějak víc uvědomuje, kdo proti vám jde, nebo kdo jde za vámi. Zvláště, když jdete večer,“ svěřil se s čerstvými poznatky účastník kurzu Jaroslav Trtík. „Kurz má více přínosů, je tam nějaká psychická opora, i ta pravidla, jak se mají chovat v takové té situaci, aby nebyli úplně překvapeni. Jsou si jistější, když se něco takového stane,“ tvrdí manažerka prevence kriminality MěÚ Kopřivnice Blanka Mikundová. 25 seniorů z Kopřivnice absolvovalo celkem deset čtyřhodinových kurzů. Zájem o kurz předčil očekávání organizátorů. Přihlásily se i páry. Například manželé Macháčkovi. „Babičku naši okradli podvodníci a já k ní chodím kolikrát večer, chodí tu takové hloučky lidí a nemám z toho dobrý pocit,“ vysvětluje Anna Macháčková. „Nejzajímavější na tom celém je to, jak je to vlastně jednoduché, když to někdo umí. Že stačí opravdu málo síly na to, aby ten protivník byl zdolán,“ dodal její manžel Jiří Macháček.

Podle instruktorů je prvním pravidlem napadení předcházet a nebezpečným situacím se vyhýbat. Pokud k nim už dojde, neměli by se lidé bát zavolat o pomoc. Obrana přichází na řadu až v poslední fázi. „V takové situaci jde o to ochránit si ty nejdůležitější a nejzranitelnější části těla, to znamená hlavu, břicho a podobně,“ radí instruktor kurzu Pavel Němec. Podle policejních statistik vzrostl počet loupeží na seniorech za první tři čtvrtletí tohoto roku oproti loňsku o čtvrtinu. „Ženy nad 60 let jsou z hlediska loupeží dvakrát častěji oběťmi než muži stejného věku,“ uvedla mluvčí Policie ČR MS kraje Soňa Štětínská. Kurzem sebeobrany v letošním roce prošlo dalších 30 žen a seniorů v Odrách. Vloni to bylo 140 starších a handicapovaných lidí v Bruntálu.