Německý comics v pětadvaceti obrazech

Vývoj německé comicsové kultury mapuje putovní výstava Goethe-Institutu, která je teď v ostravském klubu Atlantik. Comics je v Německu svébytný výtvarný styl, který se vyučuje i na vysokých školách.

V klubu Atlantik je k vidění dvacet pět plakátů, které představují comicsovou avantgardu, německé comicsové styly devadesátých let i nejnovější trendy.

„U těch mladších autorů jsou vidět například prvky manga comicsu, což je inspirace japonským comicsem. Stylizuje se do takových dětských nebo slečinkovských postav. Spousta žen se hlásí k této manga estetice,“ říká Šárka Krtková z pražského Goethe-Institutu.

Německý comisc, jehož hlavním centrem je Hamburg, se stal uznávaným výtvarným stylem.

„Německá avantgarda přestavovaná například Anke Feuchtenberger nebo Ulfem K., je akceptovaná, autoři vedou své vlastní školy a programy, absolvují u nich noví moderní umělci,“ dodává Krtková. O dobrém postavení comicsu svědčí podle ní i fakt, že comicsové sborníky vydávají i nejprestižnější německá nakladatelství.

I pro comicsovou tvorbu bylo vždy velkým tématem rozdělení a znovusjednocení Německa. A srovnání východu a západu zajímá i nejmladší generaci umělců.

„Napříkald od autora zvaného Flix vidíme comics, který je fiktivní západoněmeckou autobiografií. Je ohromně zajímavé, že se prostřednictvím comicsu můžeme podívat na dějiny západního a východního Německa. Tuto výstavu jsme právě pořádali i s tím záměrem zprostředkovat studentům německé dějiny,“ říká Šárka Krtková.

Na vernisáž přišla řada pedagogogů a studentů katedry germanistiky Ostravské univerzity. „Měla jsem mít se studenty seminář, místo toho jsme přišli na výstavu. Pro studenty překladatelství je to ideální ukázko toho, jak lze překládat a jaká jsou úskalí překladu,“ míní Marie Vrbová z univerzity.

Výstava bude v Ostravě do 18. prosince, pak se stěhuje do dalších měst. 

„Je to už druhá výstava, kterou děláme s pražským Goethe-Institutem. Snažíme se tím přibližovat Ostravanům a Ostravě německou kulturu,“ říká Vladimír Šmehlík, dramaturg ostravského Centra kultury a vzdělávání.