ŘSD ztratilo smlouvy, může přijít o 74 milionů

Praha – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může přijít o 74 milionů korun, ztratilo totiž smlouvy na rekonstrukci desetikilometrového úseku výpadovky I/52 z Brna na Mikulov. Kvůli zmizelým dokumentům už podalo vedení ŘSD trestní oznámení na neznámého pachatele. O kauze informují dnešní Hospodářské noviny (HN).

Zakázku na rekonstrukci desetikilometrového úseku silnice 1/52 před třemi lety získalo společenství čtyř firem. D.I.S., Silnice Brno, Firesta-Fišer a Eurovia. Ty mají ve svých smlouvách dodatek, podle něhož se mají mzdy lidí, kteří na rekonstrukci pracovali, navýšit o 82 procent. Podle ŘSD nic takového v původních smlouvách nebylo, ale nemůže to kvůli chybějícím dokumentům dokázat.

„Je podezření, že se smlouvami bylo manipulováno a že tam ten dodatek původně nebyl,“ prohlásil Jiří Švorc, který ŘSD vedl do začátku září. Uvedl, že smlouvy měl mít v trezoru jeho předchůdce Alfréd Brunclík, jenže když ho Švorc loni v létě vystřídal, byly už údajně pryč. Brunclík se nyní nachází v zahraničí.

Podle ředitelství konečná cena zakázky kvůli recesi a snižování cen stavebních materiálů klesne proti vysoutěžené ceně o 61 milionů korun. Konsorcium firem si ale naopak naúčtovalo s odkazem na sporný dodatek ve smlouvách o 13 milionů více.

Zahájení stavby části severozápadního obchvatu Klatov
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Kvůli zmizelým smlouvám muselo Česko vrátit evropské dotace

Kvůli ztrátě smluv se proto ŘSD obrátilo na policii. „Je možné, že budeme nuceni uhradit zvýšenou cenu stavby, kdy právě nemožnost prokázání originálního znění smlouvy může vést ke škodě ve výši 74 milionů korun,“ stojí v trestním oznámení. Současně to byl jeden z důvodů, proč Česko vrátilo Bruselu 600 milionů korun, jimiž na stavbu přispěl. Policie zatím nezahájila trestní řízení. Pouze zkoumá, zda mohl být spáchán trestný čin.

Je možné, že se smlouvami někdo manipuloval. Kdo má zmizelé dokumenty na svědomí, je ale záhadou. Podezření zatím padlo na jednu ze zúčastněných firem. „Během stavby si brněnská pobočka ŘSD vyžádala, že u jednání mohou být jen zástupci lídra konsorcia společnosti D.I.S., nikdo jiný tam neměl přístup,“ uvedla mluvčí společnosti Eurovia Petra Kučerová.

Šéf nařčené firmy na kameru vystoupit nechtěl, kauzu považuje za vykonstruovanou. „Informace v článku jsou zmatečné a nezakládají se na pravdě,“ vyjádřil se k informacím zveřejněným v Hospodářských novinách jednatel D.I.S. Richard Lang.