Bývalý manažer Povodí Moravy Kopřiva čelí obvinění z tunelování

Brno - Před Městským soudem v Brně dnes stanul bývalý ředitel úseku dotací Povodí Moravy. Cyril Kopřiva byl obviněn kvůli údajnému podílu na tunelování podniku. V případě dvou zakázek týkajících se Brněnské přehrady podle kriminalistů věděl o levnější nabídce, přesto nechal zakázky zhotovit jiným firmám o třetinu dráž. Kopřiva před dnešním soudem zopakoval, že se cítí nevinen.

„Trestní stíhání Cyrila Kopřivy bylo zahájeno kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se dopustil u dvou předražených zakázek na Brněnské přehradě – na sběr biomasy a provzdušňování vody,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík. Obě zakázky byly vysoutěženy v květnu až červnu 2009.

Aerace Brněnské přehrady (realizovaná zakázka)

Vítězem firma Metrostav s nabídkou 1 869 500 Kč X nabídka firmy Asio 1 314 000 Kč

Rozdíl: 555 500 Kč

Sběr biomasy v Brněnské přehradě (nerealizovaná zakázka)

Vítězem firma Ekostavby s nabídkou 956 000 Kč X nabídka firmy Asio 621 000 Kč

Rozdíl: 344 000 Kč


Kopřiva je přesvědčený, že se v případu nijak neprovinil. Hájí se tím, že vybíral firmy podle toho, aby byly schopné ustát i krizové situace. Tento argument ale vyšetřovatelé odmítli zohlednit. „Záleží na soudu, jak se k tomu postaví on,“ uvedl Mezlík.

Vyjádření Cyrila Kopřivy:

„Asio jsem neoslovil, protože jsem chtěl, aby zakázku realizovaly ekonomicky silnější firmy, kdyby došlo k nějaké krizové situaci. Jestli oslovené firmy mají potřebnou techniku, to jsem neověřoval. Že ji má Asio, to jsem věděl.“


Navíc si Kopřiva předem neověřil, zda jím vybrané firmy Metrostav a Ekostavby vůbec disponují potřebným vybavením. Práce tak nakonec přece jen připadla firmě Asio, jež ve výběrovém řízení nabídla nejnižší cenu. Vzhledem k tomu je Kopřiva obviněn pouze z pokusu o trestný čin.

Zda se bývalý ředitel Kopřiva provinil, nebo ne, o tom zatím soud nerozhodl. „Obžalovaný dnes neuvedl žádné nové skutečnosti, které by nebyly státnímu zastupitelství známy již dříve,“ řekl státní zástupce. Proces bude pokračovat v lednu.

O nižších nabídkách věděl

Kriminalisté viní Cyrila Kopřivu z nehospodárného přístupu. Kopřiva nejprve dostal nabídku ceny na konkrétní zakázku od firmy Asio. Následně v poptávkovém řízení oslovil tři jiné firmy s tím, aby poslaly nabídku toho, za kolik jsou zakázky schopné zhotovit. Jimi nabízené ceny byly zhruba o třetinu vyšší než v případě Asia.

Kopřiva, ačkoliv věděl o levnější nabídce firmy Asio, doporučil zadání zakázky některé z oslovených firem. Navíc v případě aerace Brněnské přehrady firma Metrostav zhotovení zakázky dodala subdodavateli – firmě Asio. Té stejné firmě, která Kopřivovi nabídla, že tuto konkrétní zakázku vytvoří o více než půl milionu korun levněji.

Podezření na tunelování státního podniku oznámilo současné vedení Povodí Moravy policii před více než rokem. V trestním oznámení poukazovalo na údajné nesrovnalosti v hospodaření u 24 zakázek a projektů. Celkový objem zpochybněných zakázek činí podle informací České televize 41 milionů korun. Vedle zakázek na čištění Brněnské přehrady má také údajně jít o podhodnocené pronájmy a prodeje nemovitostí, zadávání nesmyslných studií za miliony korun či nákup nefunkčního softwaru.