Klaus se při své návštěvě kraje věnoval hlavně studentům

Ostrava - Prezident Václav Klaus strávil dnešek v Opavě a Ostravě. Potkal se se starosty a podnikateli, ale největší část své osmihodinové návštěvy věnoval studentům vysokých škol. Diskutoval s nimi hlavně o své knize Evropská integrace bez iluzí a o budoucnosti evropské měny i unie.

Návštěvu regionu začal Václav Klaus už včera večer. Na ostravské hlavní nádraží jej přivezl soukromý dopravce. O dvanáct hodin později, dnes v devět hodin ráno jej pak vítali radní v Opavě. Dalších 60 minut pak bylo vyhrazených pro regionální politiky. Chtěli poradit, jak by měli postupovat, aby prosadili změnu rozpočtového určení daní a získali tak více peněz do svých rozpočtů. Zároveň žádali pomoc s dokončením cesty mezi Opavu a Ostravou. „Já věřím, že po dnešní cestě mezi Opavou a Ostravou nám pomůže aspoň svou přímluvou,“ řekla starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová. „Já jsem si vzpomněl na začátky svého politického působení, na jaro 1990, kdy jsem tady kmital ze všech možných stran ve volebních kampaních, tak jsem si povzdechl, ta silnice je skoro stejná, jako to bylo tehdy,“ souhlasil Václav Klaus.

 

Hodina před polednem pak patřila studentům Slezské univerzity- prezidenta zaskočilo, že v sále neseděl žádný ekonom. Prezident mluvil hlavně o své poslední knize. A pak už přišla na řadu autogramiáda a odjezd do Ostravy, kde na hlavu státu čekali podnikatelé a politici. Po pracovním obědě zbývala poslední část programu – přednáška na ekonomické fakultě. Studenty zajímal i názor prezidenta na školné. „Já považuju studium na vysoké škole za parazitování studentů na zbytku naší společnosti,“ šokoval asi některé z nich. Odpoledne prezident odletěl do Prahy, kde se má potkat s ruským rezidentem Medveděvem.