Centrum pro dvojčata poprvé slavilo

Olomouc – První výročí oslavilo olomoucké Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty. V jejich databázi je na 150 jmen z celé střední a severní Moravy a nezřídka se na centrum obracejí i maminky z Prahy či východních Čech. Olomoucké centrum je jedno ze tří zařízení v Česku.

„Zprvu jsme fungovali jako klub při rodinném centru Heřmánek, před rokem jsme se osamostatnili,“ vysvětlila manažerka Zuzana Staroštíková. Ze 150 rodin, které s centrem udržují kontakt, jsou v šesti domácnostech dokonce trojčata. „První kontakt začíná zpravidla už před narozením dvojčat, protože se zaměřujeme na předporodní kurzy a také na laktační kurzy,“ uvedla Staroštíková.

Podle Lucie Opletalové centrum nejčastěji využívají rodiče malých dětí, kteří si zde mohou půjčit výbavu, pomůcky nebo oblečení. Rodiny dvojčat ale organizují i společné výlety a setkání. „Na první narozeniny dorazila dokonce patnáctiletá dvojčata, úplné slečny,“ podotkla Opletalová.

Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty, Olomouc
Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty, Olomouc

Staroštíková tvrdí, že dvojčata jsou tak trochu jiné děti, protože mají k sobě mnohem blíž. „I když se v pubertě chtějí třeba vymezit a dělají vše opačně než sourozenec,“ dodala. Na centrum se nedávno dokonce obrátil i starší muž, kterému zemřelo jeho dvojče, a se ztrátou se neuměl vyrovnat.

Dvojčata se v posledních letech rodí častěji především kvůli umělému oplodnění. V olomoucké fakultní nemocnici přijde ročně na svět kolem osmi desítek párů sourozenců.

Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty, Olomouc
Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty, Olomouc