Vleky se rozjedou poprvé i v Petříkově a v Koutech nad Desnou

Jeseníky – Čtyřiceticentimetrová vrstva sněhu v Jeseníkách umožní rozjet o víkendu další vleky. Na Ovčárně ale nestačí a lyžovat se až do Vánoc nebude ani v Přemyslově.

Slavnostní zahájení sezony se odehraje v sobotu dopoledne v Koutech nad Desnou. „Spustíme dětský vlek a od pondělka přivítáme první lyžařské kurzy. To už bude v provozu celý areál se třemi sjezdovkami,“ uvedl majitel střediska Tomáš Kareš.

Poprvé se rozjedou vleky také v Petříkově. „Bude to zatím takový zkušební provoz, který bychom chtěli po víkendu rozšířit. Zatím pojedou dva z pěti vleků, návštěvníky čekají nově upravené sjezdovky dlouhé sedm set a osm set metrů.“ prohlásil za ski areál František Kaštyl.

Jako první odstartovali lyžařskou sezonu v Branné. „Lyžujeme už měsíc. I když to bylo zprvu na umělém sněhu, teď už je dostatek i toho přírodního,“ řekl majitel areálu Rostislav Procházka. O víkendu zde kromě vleku jezdí pravidelně i lanovka a lyžaři mají k dispozici dvě sjezdovky s délkou 560 a 420 metrů.

Na začátek sezony stále čekají na Ovčárně i v Přemyslově. „Pro nás je čtyřicet centimetrů málo, protože jsme v národní přírodní rezervaci,“ vysvětlil Josef Figura. Aby se vleky mohly rozjet, muselo by napadnout ještě půl metru sněhu. V přemyslovském areálu chtějí na svah pustit lyžaře až 25. prosince. „Ještě pořád zasněžujeme, i když tráva nikde nekouká. Přírodní sníh je nevyzpytatelný, stačí jedna obleva a je pryč. Proto čekáme, až ho bude více,“ objasnil Jaroslav Podzimek.

Letos poprvé budou moci lyžaři využít také jednotný skipas pro tři areály v Koutech nad Desnou, Dolní Moravě a Červené Vodě. Dohromady jim nabídnou až dvacet kilometrů sjezdovek s jednotným odbavovacím systémem.