Úředníci se bojí, že se nestihnou připravit na sociální reformu

Ostrava - Necelé tři týdny zbývají do startu sociální reformy. Zástupci ministerstva i úřadu práce proto úředníkům z Moravskoslezského kraje vysvětlovali, v čem budou největší změny. Lidé z úřadů tvrdí, že na zvládnutí tak radikálních změn mají málo času.

Úřad práce - právě tam budou od ledna mířit ti, kteří mají nárok na sociální dávky.V Moravskoslezském kraji to bude 22 míst. V jednom mají úřadníci jasno, na vánoční dovolenou musí zapomenout. Součástí nové sociální reformy je totiž  mimo jiné výrazné snížení počtu úředníků. Zatímco ještě letos se výplatám sociálních dávek věnovalo v Moravskoslezském kraji asi šest stovek lidí, od ledna bude muset stejnou práci zvládnout polovina. „V kraji přejde na pobočku úřadu práce 282 pracovníků z obcí, kteří by měli zajišťovat pokrytí agend, které přejdou pod úřad,“ uvedla ředitelka Úřadu práce Ostrava Yvona Jungová. Otazníky přitom zůstávají i nad zajištěním takzvané veřejné služby. Tu už pro lidi bez práce nebudou organizovat obce, ale také úřady práce.

 

Samotné uchazeče o zaměstnání přitom čeká rovněž výrazná změna - ti z nich, kteří jsou v evidenci déle než dva měsíce, budou muset odpracovat 20 hodin týdně v rámci veřejné služby.

Ministerstvo práce radí, pokud nemáte v novém systému dávek jasno, volejte třeba Call centrum 844 844 805.