Olomoucký kraj získal osm Křesadel

Dobrovolníci z Olomouckého kraje, kteří neváhali pomáhat druhým, získali první Křesadla. Ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci, uděluje pražské dobrovolnické centrum Hestia již deset let. V Olomouckém kraji se konalo letos poprvé.

„Nominace zahrnovala více než čtyři desítky lidí, oceněno jich bylo nakonec osm v pěti kategoriích,“ uvedl za organizátory Michal Umlauf. Návrh na ocenění předkládala porotě olomoucká Unie nestátních neziskových organizací.

Jednou z osmi oceněných je i Vlastimila Švubová, zakladatelka sboru dobrovolných hasičů v Medlově. „Neberu to jako poděkování pro sebe, ale pro celý sbor,“ prohlásila Švubová. Průměrný věk 57členného sboru je o něco málo vyšší než 15 let. Švubová dokázala ve vesnici postavit i kompletní výjezdovou jednotku a navíc se v Medlově už čtvrtým rokem stará také o kulturní a sportovní život.

Dalšími oceněnými byli: Ludmila Nováčková, Ivana Kalodová, Libuše Fridrichová, Václav Ságl, Drahomír Ševčík, Milena Šinoglová a Jana Vlčková. Zaměřili se na práci v hospicu, domově důchodců, pro Bílý kruh bezpečí nebo na vybudování lesa v Holici.

Autorem ocenění Křesadlo je umělecký kovář z Křivoklátu Jaroslav Zíval. Jiskry vytváří při použití pazourku.